Ceza adaleti lisans eğitimi ve türkiye için bir model önerisi
Criminal justice undergraduate education and a model proposal for Turkey
- Tez No: 675289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Education and Training, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Tüm hukuk kurallarının temel amacı toplumsal düzeni sağlamaktır. Diğer hukuk disiplinleri gibi ceza hukuku da kendi araçlarıyla bu genel amaca hizmet eder. Ceza hukukunun temel işlevi; toplumsal yaşam bakımından hayati önem taşıyan değerlerin ihlalini suç olarak tanımlamak ve bunlar karşılığında uygulanacak olan yaptırımları belirlemektir. Ceza adaleti ise, toplum düzenini sağlama amacından hareketle düzeni bozacak suçların ortaya çıkarılması ve cezalandırılması konuları ile ilgilidir. Suç ve cezanın belirlenmesiyle birlikte fail ve mağdur tespitleri yapılarak toplum düzeninin sağlanması konusunda çalışmalar yapılması hedeflenmektedir. Onarıcı adalet kapsamında üniversiteler, iç güvenlik, siber suçlar ve adli tıp alanları da dahil olmak üzere modern kolluk kuvvetlerinde süregelen değişikliklere uygun olarak ceza adaleti programları geliştirmektedir. Ceza adaleti alanında önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programları bulunan birçok üniversite mevcuttur. Yirminci yüzyılın başlarından itibaren gelişme gösteren ceza adaletinde lisans eğitimi veren üniversitelerin ortak amacı; alanla ilgili gerçek dünya bilgisinde güçlü bir temel sağlayarak, suç davranışı, suçun sonuçları ve suç karşısında oluşabilecek olan tepkileri ve suçun diğer alanlarla olan ilişkilerini anlamlandırabilecek, çatışma çözümü becerisine sahip, onarıcı adalet anlayışı güden, ceza adaleti uzmanları yetiştirmektir. ABD'nin çeşitli eyaletlerindeki Ceza Adaleti Lisans bölümü olan 41 üniversitenin, ceza adaleti lisans programına bakış açıları, ders müfredatı, ders içerikleri, mezun olabilme koşulları, mezun olduktan sonraki kariyer olanakları hakkında detaylı ve tablolar halinde bir bilgilendirme yapılmış, üniversitelerde verilen temel dersler birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Türkiye içinde yeni bir lisans eğitim modeli olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of all legal rules is to ensure social order. Like other legal disciplines, criminal law serves this general purpose through its own means. The main function of criminal law; to define the violation of values vital to social life as a crime and to determine the sanctions to be applied in return. Criminal justice, on the other hand, is related to the uncovering and punishment of crimes that would disrupt order based on the purpose of maintaining community order. With the determination of crime and punishment, it is aimed to make determinations of perpetrators and victims and to work on esuring community order. As part of restorative justice, universities are developing criminal justice programs in accordance with ongoing changes in moders law enforcement, including domestic security, cybercrime and forensics. There are many üniversities with associate, undergraduate, master's and doctoral programs in the field of criminal justice. In particular, the increasing prevalence of Criminal Justice Undergraduate programs means the upbringing of competent, knowledgeable professionals who protect and servet he society in which they live and people who are knowledgeable about justice and public service. The common goal of üniversities that provide undergraduate education in criminal justice, which has developed since the beginning of the twentieth century: to train criminal justice experts who have the ability to solve conflicts, who have a restorative understanding of justice, who can make sense of criminal behavior, the consequences of crime and their reactions to crime and their relationship with other areas of crime by providing a strong foundation in real word knowledge of the field. The various states of the United States with the Degree Department 41 Criminal Justice University, criminal justice degree program perspectives, course curriculum, course offerings, graduate to be able to conditions and detailed tables about career opportunities after graduation in the form of a disclosure has been made, the core courses in the universities were compared to each other. It is also intended to be a new undergraduate education model for Turkey.