Ülkemizde ve dünyada adli bilimler eğitiminin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative investigation of forensic science education in our country and in the world
  1. Tez No: 675290
  2. Yazar: CANAN SEVİMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Eğitim ve Öğretim, Forensic Medicine, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Olay Yeri İnceleme ve Kriminalistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Adli bilimler yetkilerini kolluk kuvveti yetkililerine soruşturmalarını yürütmede yardımcı olmak için kullanan sayısız mesleği kapsayan bir şemsiye terimdir. Eğitim ise birçok farklı tanımı olan bir kavramdır. Genel olarak eğitim, toplum yaşayışında yer edinmek için edinilen bilgi, beceri ve anlayışlara denmektedir. Yüksek öğrenim ise eğitimin formal olan kısmında yer alan örgün eğitimin bir parçasıdır. Adli bilimler eğitiminin ise ilgili alanlarda kuramsal bir temel elde edip ileride meslek sahibi olmada bu alanla ilgili olan öğrenciler için oldukça ideal ve sonuca odaklı bir eğitim programı olduğu söylenebilir. Bu çalışmada Dünya çapında bulunan Adli Bilimler lisans ve yüksek lisans programlarıyla Türkiye'de bulunan lisans ve yüksek lisans programları niteliksel ve niceliksel olarak kıyaslanıp benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulacaktır. Adli Bilimler eğitim programına sahip ülkeler ve üniversitelerden bazıları seçilip bunların müfredatları incelenip veriler toplanıp analiz edilecektir. Niceliksel özellikler ana başlığı altında birinci aşamada üniversitelerdeki bölümlerin lisans, yüksek lisans veya her ikisinde de eğitim verme durumlarına göre sayıları, ikinci aşamada bu bölümlerin hangi fakültelere bağlı bulunduğu, üçüncü aşamada ise lisans ve yüksek lisans programlarındaki derslerin sayısal dağılımları incelenmiştir. Niteliksel özellikler ana başlığı altında ise lisans ve yüksek lisans ders içeriklerinin işleniş şekilleri alt başlığı bulunmaktadır. Diğer bir deyişle, öğretimin teorik mi pratik mi olduğu ve derslerin hangi metotlarla öğretildiği incelenmiştir. Yayımlanmış kaynakçalar taranıp bu alanda lisans ve yüksek lisans programlarına sahip ülkelerdeki üniversitelerin müfredatlarıyla ülkemizdeki müfredatlar karşılaştırılarak, sonuçlar değerlendirilecektir. Bu alanda verilen eğitim karşılaştırmalı olarak incelenip var olan benzerlikler ve/veya farklılıklar belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Forensic science is a collection of professions that use their powers to assist law enforcement officials in conducting their investigations. Education is a concept that has many definitions. In general, education is the knowledge, skills and insights acquired to learn a place in community life. Higher education, on the other hand, is a subject of formal education in the official part of education. It can be said that forensic science education is a very ideal and result-oriented education program for students who are interested in this field to gain a theoretical basis in the related fields and to have a profession in the future. In this study, forensic science undergraduate and graduate degree programs worldwide and in Turkey will be compared qualitatively and quantitatively and their similarities and differences will be demonstrated. Some of the countries and universities with forensic science education programs will be selected, their curricula will be examined, data will be collected and analyzed. Under the main title of quantitative characteristics, in the first stage, the number of the departments in universities according to the status of education in undergraduate, graduate or both, in the second stage to which faculties these departments belong to, and in the third stage, the numerical distribution of courses in undergraduate and graduate programs were examined. Under the main title of qualitative features there is the subtitle of how undergraduate and graduate course contents are processed. In other words, Whether the teaching is theoretical or practical and by which methods the courses are taught have been examined. The published bibliographies will be scanned, and the curricula of universities in countries with undergraduate and graduate programs will be compared with those in our country, and the results will be evaluated. Education in this field will be analyzed comparatively and existing similarities and/or differences will be determined.