Trabzonlu Aşık Sefai'nin hayatı ve eserleri
The life and works of Minstrel Sefai from Trabzon
- Tez No: 675303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAKİRE BALIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
“Trabzonlu Âşık Sefai'nin Hayatı ve Eserleri”adlı bu çalışma bir giriş iki bölümden oluşturuldu. Çalışmanın giriş bölümünde Âşık Sefai'nin âşıklık geleneği içerisindeki yerini tespit etmek amacıyla“Âşıklık Geleneği ve Âşık Edebiyatı”hakkında bilgiler verildi. Birinci bölümde Âşık Sefai ile yapılan mülakat yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirildi. Bu bölümde Âşık Sefai'nin hayatı, şiir icra ortamları ve yetiştiği ortam hakkında bilgi verildi. Her bölümde bölüm başlığıyla alakalı değerlendirmeler yapılarak Âşık Sefai ile bağlantı kuruldu. İkinci bölümde ise Âşık Sefai'nin şiirlerinin şekil özellikleri üzerine bir değerlendirme yapıldı. Aynı bölüm içerisinde şiirlerinde edebi sanatlar tespit edilerek örneklendirildi. Daha sonra şiirlerindeki konular üzerine bir tespit yapıldı. Yine bu bölümde şiirlerindeki mazmunlar tespit edilerek yorumlamada bulunuldu. Tüm bu değerlendirmeler bağlamında sonuç bölümünde Âşık Sefai'nin dinî – tasavvufî yönü ağır basan bir âşık olduğu tespit edildi. Teknolojik gelişimin etkisi, şiir icra ortamlarının değişmesi onu âşıklık geleneğinden koparmadığı ve günümüz şartlarına ayak uydurarak bu geleneği devam ettirmeye çalıştığı sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
This study named“Life and Works of Minstrel Sefai from Trabzon”has been composed of an introduction and two parts. In the introduction part of the study, the information about“The Tradition of Minstrelsy and Minstrel Literature”has been given in order to determine the place of minstrel Sefai in the tradition of minstrelsy. In the first part, an interview has been held with minstrel Sefai by using the interview method. In this part, the information about minstrel Sefai's life, poetry performance environments and the places he grew up has been given. A connection has been established with minstrel Sefai by carrying out the evaluations about the chapter's title in each chapter. In the second part, an evaluation has been carried out on the morphological features of minstrel Sefai 's poems. In the same part, literary arts has been identified and exemplified in his poems. Afterwards, a determination has been conducted on the subjects in his poems. In this section, the propositions in his poems has been determined and interpreted. In the context of all these evaluations, it has been concluded that minstrel Sefai is a lover with a predominant religious-sophistic aspect in the concluding part. It has been concluded that the influence of technological development and changes in poetry performance environments could not separate him from the tradition of minstrelsy, and he has tried to continue this tradition by keeping up with today's conditions.