Plazma antenlerin FDTD ile modellenmesi
Modelling of plasma antennas with FDTD
- Tez No: 675304
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Elektromanyetik problemlerin çözümü için kullanılan sayısal yöntemler, bilim insanları tarafından yaklaşık olarak elli yıldan beri çalışılmaktadır. Bilim insanlarının oluşturduğu deneysel modellerin zorlukları, çözümlerin sayısal yöntemler tarafından bilgisayar ortamında gerçekleştirilmesine yol açmaktadır. Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ile sayısal yöntemlerin kullanımı yaygınlık kazanmıştır. Elektromanyetik alanında kullanılan sayısal yöntemlerden biri zaman bölgesinde sonlu farklar yöntemidir (FDTD). Bu tez çalışmasında, plazma antenin uzak alan karakteristiği ışıma örüntüsü ve S11 parametreleri açısından incelenmiştir. Antenin iç yapısı plazma malzemesinin doldurulması ile oluşturulmuştur. Plazma antenin dışındaki belirli bir noktada hayali bir kapalı alanda oluşturulan akımlar, yüzey akımları yöntemi ile elde edilir. Daha sonra, FFT yöntemi kullanılarak yakın alan-uzak alan dönüşümü yapılır. Plazma anteninin uzak alanındaki anten parametreleri üç boyutlu FDTD kullanılarak incelenmiştir. Simülasyonlar için C++ ve MATLAB programlama ortamları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Numerical methods used for the solution of electromagnetic problems have been studied by scientists for approximately fifty years. The difficulties of the experimental models created by scientists lead to the realization of solutions in computer environment by numerical methods. Numerical methods have become widespread with the development of computer technologies. One of the numerical methods used in the field of electromagnetics is the finite difference time domain method (FDTD). In this thesis, the far field characteristic of plasma antenna is investigated in terms of radiation pattern and S11 parameter. The internal structure of the antenna is formed by filling the plasma material. In an imaginary closed area formed at a certain point outside the plasma antenna, currents are obtained by surface currents method. Then, the near field-far field transformation is performed by using FFT method. The antenna parameters in the far field of the plasma antenna have been evaluated using three dimensional FDTD. For simulations C++ and MATLAB programming environments are used.