Su geçirmez dış giysilerin dikim performans özelliklerinin incelenmesi
Examining the seam performance of waterproof garments
  1. Tez No: 675315
  2. Yazar: CANSU MEŞEGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN KARABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Fonksiyonel özellik kazandırılmış kumaşların terbiye aşaması kadar dikim aşamaları da önem kazanmaktadır. Bu yüzden, nihai tüketicinin beklentisini tam ölçüde karşılamak için dikim aşamasında da çeşitli yenilikler yapılmaktadır. Dikim işleminde, dikiş iğnesinin kumaş içerisinden geçerek dikiş ipliğini alta geçirmesi aşamasında dikim hattı boyunca iğne delikleri oluşmaktadır. Su geçirmez kumaşlardan elde edilen ürünlerde bu deliklerden içeri su sızacağından istenmeyen ve önlenmesi gereken bir durumdur. Bunun için, farklı birleştirme teknikleri ve su geçirmez bant yapıştırılması gibi uygulamalar bulunmaktadır. Ancak bu uygulamaların artı ve eksi yönleri bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, ısı etkisiyle eriyebilen dikiş ipliklerinden yararlanılarak iğne deliklerinin kapatılmasının dikim bölgesinin su geçirmezlik özelliği üzerindeki etkisi ve bu ipliklerinin bu amaçla kullanılabilirliği incelenmiştir. Çalışma kapsamında, aynı atkı ve çözgü sıklığında yakın gramaj değerlerine sahip ham kumaşlara, su geçirmez apre kaplama tekniği ile uygulanarak elde edilen farklı gramajda poliamid kumaşlar kullanılmıştır. Kumaşların dikimi esnasında, eriyen ve erimeyen dikiş iplikleri, farklı alt iplik kombinasyonlarında kullanılarak dikim işlemi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen örneklerin dikim bölgesinin su geçirmezlik performansı hidrostatik kafa test yöntemi ile değerlendirilmiş ve dikiş iplikleri ile ilgili yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fabrics which are gained functional property with finish process, it is important as much as sewing process. Thus, some inovations has been done in sewing process to meet post consumer's expactations. In the sewing process, the sewing needle passes through the fabric and passes the sewing thread below, needle holes are formed along the sewing line. This is undesirable situation that should be prevented because water leaks through these holes in products obtained from waterproof fabrics. For this, there are different bonding techniques and applications such as waterproof tape bonding. However, there are advantages and disadvantages in these applications. In this study, polyamide fabrics of different weight obtained by applying the waterproof finishing coating technique to the weight of raw fabrics having close weight values at the same weft and warp density were used. During the sewing of the fabrics, fusible and non-fusible sewing threads were used in different combinations of lower threads. The waterproof performance of the samples were evaluated by hydrostatic head test method and comments were made on sewing threads.