Ferritinin spesifik tanınması için epitop baskılanmış PDMS yüzeylerin hazırlanması ve kullanılabilirliği
Preparation and usability of epitop printed PDMS surfaces for specific recognition of ferritine
  1. Tez No: 675314
  2. Yazar: RECEP BÖCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN TÜMTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Moleküler baskılama tekniği; bazı hastalıkların teşhisi ve tedavisinde, ilaç salımında, sensörlerde, kromatografide, bazı maddeleri saflaştırma ve ayırma gibi birçok alanda başarı ile uygulanan bir yöntemdir. Proteinler, yüzlerce aminoasitin düzgün bir şekilde bağlanmasıyla bir araya gelen makromoleküllerdir. Makromoleküller yerine onlara ait bir alt parçanın baskılanmasına“epitop baskılama tekniği”adı verilir. Ferritin, 24 homolog alt birimden oluşan bir demir depolama proteinidir. Laktoferrisin B ise özellikle immün sistemde önemli roller oynayan ferritine ait bir alt peptit dizisidir. Çeşitli moleküler baskılama yöntemleri mevcuttur. Bu çalışmada, ferritinin spesifik olarak ayırt edilebilmesi için epitop baskı tekniği kullanılarak Polidimetilsiloksan yüzeyler hazırlanıldı. UV-GB ile moleküler olarak baskılanmış polimerler yüzeylerimizin (MIP) absorbans değerlerini ölçerek adsorbsiyon kinetiği, yeniden kullanılabilirlik, hedef proteine seçicilik çalışmaları yapıldı. Gerçek numunelerde çalışmamızın verimini denedik.
Özet (Çeviri)
Molecular imprinting technique is a method successfully applied in many areas such as diagnosis and treatment of some diseases, drug release, sensors, chromatography, purification and separation of some substances. Proteins are macromolecules that come to get heer by the proper binding of hundreds of amino acids. The printing of a subpart of macromolecules instead of them is called epitope suppression technique. Ferritin is an iron storage protein composed of 24 homologous sub units. Lactoferricin B (LFB) is a sub-peptide sequence belonging to ferritin, which plays an important role in the immunesystem. Various molecular suppression methods are available. In this study; We have prepared polydimethylsiloxane surfaces using the epitope printing technique to specifically distinguish ferritin. By measuring the absorbance values of our moleculary imprinted polymers (MIP) surfaces with UV-GB spectrophotometer, we conducted adsorption kinetics, reusability, selectivity to target protein. We tried our efficiency of working with real samples.