Yeni Medya Çağı'nın siyasi söyleminde risk algısı
Risk perception in the political discourse of the New Media Age
  1. Tez No: 675321
  2. Yazar: VOLKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YEŞİLTUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 429
Özet
Bu çalışmada yeni medya araçlarıyla Türk siyasetindeki risk içerikleri incelenmiştir. Günümüz toplumu hızlı bir değişim içindedir. Bu toplumun en belirgin özelliği, bilgi, bilişim ve iletişim teknolojilerinin gelişimi ve buna bağlı olarak sosyal düzende yaşanan keskin dönüşümlerdir. Yeni Medya Çağı olarak adlandırılabilecek bu düzende internet ve sosyal medya ile iletişim sistemi kökten değişmiştir. Değişime, siyaset de eşlik etmiştir. Bu süreçte teknolojinin bir sonucu olarak yeni risk alanları oluşmuştur. Risk hayatın her alanında olduğu için siyaset, yeni medya aracılığıyla risk tabanlı bir söylem oluşturmuştur. Bu nedenle Yeni Medya Çağı'nın siyasi söyleminde risk algısı araştırılmıştır. Araştırmada Ulrich Beck'in Risk Toplumu ve MichelFoucault'nun iktidar çözümlemelerinin günümüz dünyasını en iyi şekilde yansıttığı düşünülmüştür. Bu çerçevede siyasette en çok kullanılan sosyal medya aracı olan Twitter araştırmaya konu edilmiştir. Türk siyasetini temsil eden 4 liderin Twitter hesapları, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri döneminde incelenmiş, ek olarak veri elde edebilmek için 4 partinin İzmir İl Başkanları ve delegeleriyle derinlemesine görüşme yapılmıştır. Niteliksel olan bu çalışma ile seçim döneminde Twitter kullanım analizi, Türk siyasi haritası, siyasette riskin konumu ve siyasi alanın yeni medya araçlarıyla siyasi sunum yapma pratikleri çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Risk content in Turkish politics was examined with new media tools. Today's society is changing rapidly. The most distinctive feature of this society is the development of information, information and communication technologies and, accordingly, the sharp transformations in the social order. In this order, which can be called the New Media Age, the system of communication with the internet and social media has changed radically. Change has been accompanied by politics. As a result of this process, new areas of risk have been created due to technology. Because risks have a place to be in all aspects of life, politics has created a risk-based discourse through new media. For this reason, the perception of risk has been investigated in the political discourse of the new media age. In the study, Ulrich Beck's Risk Society and Michel Foucault's analysis of power were considered to best reflect the modern world. Against this background, Twitter, the most widely used social media tool in politics, has been the subject of research. The Twitter accounts of 4 leaders representing Turkish politics were examined during the 31 March 2019 local elections, and in addition, in-depth interviews were conducted with the Izmir provincial presidents and delegates of 4 parties to obtain data. The qualitative analysis of Twitter usage during the election period, the Turkish political map, the position of risk in politics and the practice of making political presentations with New Media tools of the political field were analyzed. Key concepts: New Media Age – Risk – Politics – 31 March 2019 Local Elections-Twitter – Information Control – Perception Management – Propaganda – Political Communication