Madde kullanım bozukluğu olan bireylerin duygusal farkındalık ve öz-kontrol düzeylerinin çeşitli değişkenlerle incelenmesi
Investigation of emotional awareness and self control levels of individuals with substance use disorder with various variable
- Tez No: 675337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUDU KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışma madde kullanım bozukluğu olan bireylerin duygusal farkındalık ve öz kontrol düzeylerinin çeşitli değişkenlerle incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı-ilişki arayıcı türde olan bu çalışma, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Uygulama Merkezi'nde Temmuz 2019- Kasım 2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Örneklem, evreni bilinen örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup, implant tedavisi alan ve detoksifikasyon tedavisini tamamlamış toplam 144 birey çalışma kapsamına alınmıştır. Madde kullanım bozukluğu olan bireylerin 139'u erkek, yaş ortalaması 28.53, madde kullanmaya başlama yaşı 18.41'dir. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Duygusal Farkındalık Düzeyi Ölçeği”ve“Kısa Öz- Kontrol Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Bireylerin duygusal farkındalık düzeyleri ortalama 50.31 puan, öz-kontrol düzeyleri ise ortalama 28.73 puan olarak belirlenmiştir. Bireylerin %85.4'ünün duygusal farkındalık puanı, %81.2'sinin öz-kontrol puanı düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to investigate of the emotional awareness and self-control levels of individuals with substance use disorders with various variables. Method: This descriptive-correlational study was conducted between July 2019 and November 2020 at Alcohol and Substance Abuse Research and Application Center (AMBAUM) of Akdeniz University Medical School. The sample universe was determined by the known sampling method and a total of 144 people who received implant treatment and completed detox treatment were included in the study. 139 of the individuals with substance use disorder are male, the average age is 28.53, the age of starting to use substances is 18.41. The data were collected using“Personal Information Form”,“Emotional Awareness Scale”and“Brief Self-Control Scale”. Results: The emotional awareness level of individuals with substance use disorder is is determined to be 50.31 points on average, and their self-control level is 28.73 points on average. The emotional awareness score of 85.4% of the individuals and the self-control score of 81.2% were found to be low.