Opioid kullanım bozukluğu olan erkek hastalarda aleksitimi ve başa çıkma tutumları
Alexithymia and coping attitudes in male patients with opioid use disorder
- Tez No: 935798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL İNANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
AMAÇ: Opioid kullanım bozukluğu (OpKB) tekrarlayan relapslarla karakterize, kronik seyirli ve önemli morbidite ve mortalite riski taşıyan bir hastalıktır. Aleksitimi, bireyin kendi duygularını tanıma ve ifade etme becerisinde yaşadığı zorlukları tanımlayan bir kavramdır. Madde kullanım bozukluğu olan bireyler, özellikle de OpKB tanısı alan hastalar, hem kendi duygularını hem de başkalarının duygularını tanımada güçlük yaşayabilmektedir. Bu durum, kişilerarası ilişkilerde yaşanan zorluklar karşısında stresle başa çıkma yöntemi olarak psikoaktif madde kullanımına yönelmelerine neden olabilmektedir. Başa çıkma, bireyin stres yaratan durumlara karşı gösterdiği bilişsel, duygusal ve davranışsal tepkilerin bütünü olarak tanımlanabilir. Bağımlılık gelişiminde, stresle başa çıkma tutumları ve kişilik özellikleri önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, OpKB tanılı erkeklerin aleksitimi ve başa çıkma tutumlarını kontrol grubu ile karşılaştırmak ve madde kullanımına ait klinik özelliklerle ilişkili olup olmadığını değerlendirmektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi(AMATEM)'ne takip ve tedavi amaçlı başvuran OpKB tanılı, tedavi sonrası stabilizasyon dönemi tamamlanmış gönüllü 64 hasta ve kontrol grubu olarak sağlıklı 64 kişi dahil edildi. Hasta ve kontrol grubuna Sosyodemografik Veri Formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği(HAM-D), Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği(HAM-A), Toronto Aleksitimi Ölçeği(TAS-20) ve Başa Çıkma Tutumları Ölçeği(COPE) uygulandı. Hasta grubuna ayrıca Bağımlılık Profil İndeksi(BAPİ) uygulandı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastalardan 64 kişinin 32'sinin (%50) aleksitimik ya da muhtemel aleksitimik bulunduğu belirlendi. Hasta grubun TAS toplam puanı 52,0±10,0 olarak bulunurken kontrol grubunun 45,8±9,2 olarak bulundu. Hasta grubun TAS toplam puanı daha yüksek tespit edildi (p=0,004). Aleksitimisi olanların sayısı hasta grubunda daha yüksek tespit edildi (p=0,016) Hasta ve kontrol grubu COPE kategorilerine göre değerlendirildiğinde hasta ve kontrol grubu arasında sorun odaklı başa çıkma kategorisinde anlamlı bir fark tespit edilmemiş, fakat duygusal odaklı başa çıkma tutumları kategorisinde kontrol grubunun ortancası 56 (51-61), hasta grubunun ortancası 51,5 (47-57,5) olarak bulunmuş ve kontrol grubunun puanları daha yüksek tespit edilmiştir. (p=0,021).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Opioid Use Disorder (OUD) is a chronic condition characterized by recurrent relapses, with significant morbidity and mortality risks. Alexithymia refers to the difficulty individuals have in recognizing and expressing their emotions. Individuals with substance use disorders, especially those diagnosed with OUD, may struggle with identifying both their own and others' emotions. This can lead them to resort to psychoactive substance use as a coping mechanism when faced with interpersonal difficulties. Coping can be defined as the total of cognitive, emotional, and behavioral responses an individual shows in response to stressful situations. Stress coping attitudes and personality traits play a significant role in the development of addiction. The aim of this study is to compare the alexithymia and coping attitudes of men diagnosed with OUD to a control group and to assess whether these are related to the clinical characteristics of substance use. MATERIALS and METHODS: The study included 64 voluntary patients diagnosed with OUD, who had completed the stabilization phase after treatment at the Alcohol and Substance Addiction Treatment and Training Center (AMATEM) at Beyhekim Training and Research Hospital in Konya, and 64 healthy individuals as the control group. Both groups were administered a Sociodemographic Data Form, the Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), the Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A), the Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), and the Coping Attitudes Scale (COPE). Additionally, the Addiction Profile Index (BAPI) was administered to the patient group. RESULTS: Among the 64 patients included in the study, 32 (50%) were found to be alexithymic or possibly alexithymic. The total TAS score for the patient group was 52.0±10.0, while the control group's score was 45.8±9.2. The patient group had a significantly higher TAS score (p=0.004). The number of individuals with alexithymia was higher in the patient group (p=0.016). When evaluated according to the COPE categories, no significant difference was found between the patient and control groups in the problem-focused coping category. However, in the emotional-focused coping category, the median score of the control group was 56 (51-61), while the patient group's median score was 51.5 (47-57.5), with the control group having higher scores (p=0.021).