Kolestrol düşürücü ilaç kombinasyonlarının kemometrik tayini
Chemometric determination of cholesterol-lowering drug combinations
- Tez No: 675342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİDE ERTOKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tez çalışmasında, UV Görünür Alan Spektroskopisi yöntemlerinden elde edilen değerler alınarak kemometrik kalibrasyon yöntemlerinden temel bileşen analizi (PCA), temel bileşen regresyonu yöntemi (PCR), kısmi en küçük kareler yöntemi (PLS), farmasötik ezetimib ve atorvastatin'in eş zamanlı miktar tayinlerine hiç bir ayırma işlemi olmaksızın başarı ile uygulanmıştır. Bu metotlarda elde edilen değerler kemometrik olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada UV spektroskopisi yöntemiyle bir ilaç numunesinin etken maddeleri olan ezetimib ve atorvastatin tayini hedeflenmiştir. Yöntem basit, hızlı ve ucuzdur. Elde edilen değerler, lineer cebir matematiğine bağlı olarak bilgisayar yardımlı kalibrasyonlar oluşturularak kantitatif analizlerin yapılmasına destek sağlayan Analitik Kimyanın bir kolu olan kemometri ile değerlendirilmiştir. Hesaplanan sonuçlar, klasik spektrofotometrik metot ile belirlenen sonuçlarla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the values obtained from UV Visible Spectroscopy methods were taken and the chemometric calibration methods included principal component analysis (PCA), principal component regression method (PCR), partial least squares method (PLS), simultaneous quantification of pharmaceutical ezetimibe and atorvastatin. It has been successfully applied to the values obtained in these methods were evaluated chemometrically. In this study, it was aimed to determine ezetimibe and atorvastatin, which are active ingredients of a drug sample by UV spectroscopy method. The method is simple, fast and inexpensive. Studies on the determination of these substances are available in the literature. The values obtained were evaluated by chemometry, a branch of Analytical Chemistry, which provides support for quantitative analysis by creating computer-aided calibrations based on linear algebra mathematics. The calculated results were compared with the results determined by the classical spectrophotometric method.