Diş eksikliği olan üst çene arka bölgede sinüs yükseltme işlemleri için gerekli kemik grefti miktarlarının belirlenmesi
Determination of the required amount of bone graft for sinus lifting procedures of the maxilla posterior tooth deficiency area
  1. Tez No: 675357
  2. Yazar: EBRU ÖZKAN BÜTÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKİ GÜLER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Maksiller posterior bölgenin, yetersiz kemik kalitesi, sinüs pnömatizasyonu ve alveoler kemik rezorpsiyonu gibi nedenlerle implant sağkalımı açısından riskli bölge olduğu bilinmektedir. Bölgeye ideal uzunlukta ve uygun pozisyonda implant yerleştirebilmek için rezidüel kemik yüksekliği, yerleştirilecek olan implantın primer stabilitesini sağlayamayacak yükseklikte olduğunda kemik artırımı prosedürleri planlanmaktadır. Bu retrospektif çalışmada, maksiller sinüs tabanı yükseltilmesi ve greftlemesi gereken hastalara, ideal uzunlukta implant yerleştirebilmek için gerekli olan kemik grefti miktarlarının hesaplanması amaçlanmıştır. İlave olarak kemik kalınlıklarının, dişli/dişsiz sonlanma durumunun, yaş ve cinsiyetin greft miktarlarına olan etkisi analiz edilmiştir. Retrospektif veri tabanı kullanılarak hastaların Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi görüntüleri iki ve üç boyutlu olarak analiz edilmiştir. 107'si erkek ve 134'ü kadın olan toplam 241 bireyin 429 maksilla posterior bölgesinde implant ihtiyacı olduğu saptanmıştır. Yapılan ölçümler sonrası 200 bölgede lateral yaklaşımla sinüs taban yükseltmesine ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Bu bölgeler üç boyutlu segmentasyona tabi tutularak gereken kemik miktarları hacimsel olarak milimetreküp cinsinden kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that the maxillary posterior region is risky area for implant survival due to insufficient bone quality, sinus pneumatization and alveolar bone resorption. In order to place the implant in the ideal length and appropriate position into the area, bone augmentation procedures are planned when the residual bone height can not provide the primary stability of the implant to be placed. In this retrospective study, it is aimed to calculate the amount of bone grafts required to place the implant in the ideal length for the patients who need maxillary sinus floor elevation and grafting. In addition to this also the effects of bone thickness, toothed / edentulous termination, age and gender on graft amounts were analyzed. Cone beam computed tomography images of the patients were analyzed in two and three dimensions using a retrospective database. It has been detected that a total of 241 individuals (107 men and 134 women) need implants in 429 maxilla posterior region. After the measurements, it has been determined that 200 regions require sinus floor elevation by lateral approach. Three-dimensional segmentation was used in these regions and the required amount of bone was recorded in units of cubic millimeter volumetrically.