Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında kanun eğitimi dersinin içerik ve yönteminin öğretim elemanı görüşleri alınarak incelenmesi
Investigation of the content and method of the kanun Education lesson in the departments of Music Education of the faculty of education by taking the opinions of the instructors
  1. Tez No: 675356
  2. Yazar: MEHMET ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SEVİNÇ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, eğitim fakültesi müzik eğitimi anabilim dallarında yürütülen bireysel çalgı eğitimi kanun dersinin içerik ve kullanılan yöntemlerinin incelenmesi, var olan durumun tespit edilerek kanun eğitiminin uygulanmasında karşılaşılan sorunların ortaya çıkarılması, öğretim elemanları görüşleri doğrultusunda değerlendirilip öneriler getirilerek, müzik eğitimi anabilim dallarındaki kanun eğitimi dersinin geliştirilmesine katkı sağlanmasını amaçlayan, nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma evrenini, ülkemizde 2020-2021 yılında eğitim fakülteleri müzik eğitimi anabilim dallarında yürütülen bireysel çalgı eğitimi kanun dersini uygulayan öğretim elemanları oluşturmaktadır. Çalışmanın grubunu ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında kanun derslerini uygulayan öğretim elemanları oluşturmaktadır. Konu ile ilgili bilgilere ulaşabilmek için, kaynak taraması“açık uçlu görüşme”tekniği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla uzman görüşleri ile belirlenen 11 alt problemden oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve çalışma grubuna uygulanmıştır. Araştırmada uygulama sonucu elde edinilen veriler alt problemlerin başlıkları altında sınıflandırılmış, betimsel analiz yöntemi kullanılarak veriler doğrudan aktarılıp çözümlenmiş ve sonuçlar birebir aktarımlar da yapılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda eğitim fakültesi müzik eğitimi anabilim dallarındaki bireysel çalgı eğitimi kanun dersinin içerik ve kullanılan yöntemlerinin belirlenmesi hedeflenmiş, karşılaşılan sorunlar ortaya çıkarılarak ilgili alanlardaki kanun eğitimine katkı sağlayacağı düşünülen önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the content and methods used in the individual instrument training kanun course conducted in the music education departments of the education faculty, to determine the existing situation and to reveal the problems encountered in the implementation of the kanun education, to evaluate and make uggestions in line with the views of the instructors, and to develop the kanun education course in the music education departments. It is a descriptive study in which qualitative research methods are used. The study population of the research consists of the instructors who apply the individual instrument training kanun course, which is carried out in the music education departments of the education faculties in our country in 2020-2021. The group of the study consists of lecturers who apply kanun lessons in Çanakkale Onsekiz Mart University, Gazi university, Muğla Sıtkı Koçman University, Necmettin Erbakan University, Trabzon University Music Education Departments. In order to obtain information on the subject, the“open-ended interview”technique was used. In order to collect data in the research, a semi-structured interview form consisting of 11 sub-problems determined by expert opinions was prepared and applied to the study group. The data obtained as a result of the application in the research were classified under the headings of the sub-problems, the data were directly transferred and analyzed using the descriptive analysis method, and the results were interpreted by making one-to-one transfers. As a result of the research, it was aimed to determine the content and used methods of the individual instrument training kanun course in the education faculty music education departments, and suggestions were made that are thought to contribute to the kanun education in the related fields by revealing the problems encountered.