Boşanma davalarında delillerin toplanması ve incelenmesi
Producing and evaluating evidences in action for divorces
  1. Tez No: 675380
  2. Yazar: ASLIHAN AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE KURT KONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Boşanma Davalarında Delillerin Toplanması ve İncelenmesi başlıklı bu tez çalışmasında, boşanma davalarında delillerin ne şekilde toplanarak mahkeme huzuruna getirileceği ve mahkemece ne şekilde inceleneceği değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme yapılırken özellikle yargılamaya hakim olan ilkeler çerçevesinde hareket edilmiş, ispat, deliller ve hukuka aykırı deliller ayrıca ele alınmıştır. Aile, bir toplumun temel yapı taşlarından biridir. Eşler arasında usulüne uygun şekilde yapılan evlenme akti ile evlilik ilişkisi kurulur. Evliliği sona erdiren en yaygın sebeplerden biri ise boşanmadır. Boşanma davaları davanın tarafları ve toplum açısından oldukça önemlidir. Boşanmanın gerçekleşebilmesi için davacının Türk Medeni Kanunu'nda belirtilen boşanma sebeplerinden birine ya da bir kaçına dayanarak dava açması gerekmektedir. Açılan bu davada taraflar iddia ve savunmalarını ispatlamak durumundadır. Taraflarca yerine getirilmesi gereken bu ispat işlemi usulüne uygun bir şekilde ve hukuka uygun deliller vasıtasıyla gerçekleştirilmelidir. Dava sonucunda mahkemece verilecek inşai nitelikteki boşanma kararının kesinleşmesi ile boşanma gerçekleşecektir. Boşanma davaları, sahip oldukları önem nedeniyle diğer davalardan farklı düzenlemelere tabi tutulmuştur. Özellikle usul hukuku açısından ortaya çıkan bu farklılıklar, temelde evlilik birliğinin mümkün olduğunca ayakta tutulması, tarafların, çocukların ve kamunun menfaatinin korunması amacına hizmet etmektedir. Özellikle delillerin toplanarak mahkeme huzuruna getirilmesi ve hakim tarafından serbestçe değerlendirilerek, vicdani kanaat sistemine göre hükme esas alınması hususları oldukça önemlidir. Dolayısıyla boşanma davaları, ispat ve delillere ilişkin hususlar yönüyle diğer davalardan ayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis named Producing and Evaluating Evidences in Actions for divorce is considered on how the evidences are produced and brought to the court and how the evidences are evaluated by the court in action for divorce. The considerations are within the scope of the principles that govern the proceedings, moreover, proof evidences and unlawful evidences are discussed. Family, is one of the main units of a society. The marital union is completed via marriage agreement that is made by spouses in accordance with the duly procedures. Divorce is one of the common reasons extinction of the marriage. The actions for divorce are very significant to the parties of the cases as well as the society. The claimant must file his or her divorce petition that grounds a reason or reasons for divorce to the requirements stated in the Turkish Civil Code. In an action for divorce, the parties shall prove their claims and defenses. The proof that shall be demonstrated by the parties is required to be duly and is required to be via lawful evidences. The divorce is granted with finalization of the constitutive decree issued by the court at the end of the action for divorce. The actions for divorce are subjected to different regulations with the other actionsdue to its significance. These differences are mostly within civil procedural rules which serve the purposes to keep marital unity together and to protect the interest of the parties, children and public. Especially producing the evidences and bringing evidences to the court and assessment of the evidences freely by the judge and grounding the evidences on the decree in accordance with the judges personal conviction are very important. Therefore, actions for divorce differed from other actions in respect to matters of proof and evidences.