Yeme bozuklukları ile kişilik inançları arasındaki ilişki: Çocukluk çağı travmalarının aracı rolü
The relationship between eating disorders and personality beliefs: The mediating role of childhood traumas
  1. Tez No: 675389
  2. Yazar: NURAY ŞENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP PINAR COHEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada yeme bozuklukları ile kişilik inançları arasındaki ilişkide çocukluk çağı travmalarının aracı rolü araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi 18-65 yaş aralığındaki 741 kişiden oluşmaktadır. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği, Kişilik İnanç Ölçeği ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Yeme bozuklukları ile kişilik inançları arasındaki ilişkide çocukluk çağı travmalarının aracı rolünün incelendiği bu araştırmada elde edilen veriler, SPSS 21.0 ve AMOS 20.0 programları aracılığıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of childhood traumas in the relationship between eating disorders and personality beliefs was investigated. The sample of the study consists of 741 people between the ages of 18-65. Personal Information Form, Eating Disorder Rating Scale, Personality Belief Scale and Childhood Traumas Scale were administered to the participants online. The data obtained in this study examining the mediating role of childhood traumas in the relationship between eating disorders and personality beliefs, were analyzed through SPSS 21.0 and AMOS 20.0 programs.