Ankilozan spondilitte plantar basınç ve denge ile klinik ve entezit skorları arasındaki ilişki
Relationship between plantar pressure and balance with clinical and enthesitis scores in ankylosing spondilitis
  1. Tez No: 675388
  2. Yazar: EMİNE BÜYÜKKÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Ankilozan Spondilitli (AS) hastalarla sağlıklı kişiler arasında plantar basınç değerlerini karşılaştırmak, AS'li hastalarda plantar basınç değerleri ile klinik parametreler, entezit skorları ve denge arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Modifiye New York kriterlerine göre AS tanısı almış 70 hasta polikliniğe başvuruş sırasıyla çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu olarak 35 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Dışlama kriterleri, kognitif fonksiyon bozukluğu, pedobarografi platformunda bağımsız yürümesini etkileyebilecek belirgin görsel, işitsel ve vestibüler problemlerin olması, alt ekstremitede geçirilmiş cerrahi öyküsü bulunması, alt ekstremitesinde nörolojik defisit olmasıydı. Hastaların yaş, cinsiyet, VKİ, hastalık süresi gibi demografik verileri kaydedildi. Klinik değerlendirmede hastalık aktivitesi BASDAI ve ASDAS CRP, metrolojik değerlendirme BASMI, fonksiyonel değerlendirme BASFI ve kullanılarak değerlendirildi. Ayrıca hastaların entezit muayeneleri MASES ve SPARCC'a göre değerlendirildi. Hastarın aşil ve plantar entezis bölgeleri USG ile değerlendirildi ve GUESS skorları belirlendi. Hastaların denge değerlendirmesinde Berg denge ölçeği ve SportKat denge cihazı ile statik ve dinamik iki aşamada ön-arka-sağ-sol ölçümleri kullanıldı. Hastaların ve kontrol grubunun pedobarografik incelemelerinde statik ve dinamik plantar basınçları kaydedildi. AS hastalarınarına tüm değerlendirmeler, kontrol grubuna demografik ve pedobarografik değerlendirme yapıldı. Veriler SPSS 22.0 paket programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the plantar pressure values between healthy individuals with Ankylosing Spondylitis (AS) patients and the relationship between plantar pressure values and clinical parameters, enthesitis and balance in AS patients. Materials and Methods: Seventy patients with AS diagnosis according to Modified New York criteria were included in the study in order of polyclinic application. As control group, 35 healthy volunteers were included. Exclusion criteria were cognitive dysfunction, significant visual, auditory and vestibular problems that could affect the independent walking of the pedobarography platform, presence of a surgical history of the lower extremity, and neurological deficit in the lower extremity. Demographic data such as age, sex, BMI, disease duration of patients were recorded. Disease activity was assessed using BASDAI and ASDAS CRP, metrological evaluation BASMI, and functional assessment BASFI. In addition, patients' enthesitis examinations were evaluated according to MASES and SPARCC. Achilles and plantar areas of the patient were evaluated with USG and GUESS scores were determined. Berg balance scale and SportKat balance device were used in the balance evaluation of the patients. Static and dynamic two-step front-back-right-left measurements were used. Static and dynamic plantar pressures were recorded on pedobarographic examinations of patients and control group. Demographic and pedobarographic assessments were performed on all the evaluations, control group for AS patients. The data were evaluated using the SPSS 22.0 package program.