Lipopolisakkarit ile indüklenmiş fare septik şok modelinde deksametazonun böbrek üzerine etkileri
Effects of dexamethasone on the kidney in the lipopolysaccharide-induced mouse septic shock model
  1. Tez No: 675413
  2. Yazar: MUSTAFA KAYFECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ULU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çoklu organ yetmezliğine neden olan sepsis, yoğun bakımlarda mortalitenin ve morbiditenin en sık nedenidir. Sepsiste lipopolisakkaritin neden olduğu aşırı immün cevap hipovolemi, şok ve çoklu organ yetmezliğine neden olur. Bu çalışmada amacımız, sepsiste görülen çoklu organ yetmezliğinin bir parçası olan ve yüksek mortaliteye neden olan akut böbrek hasarına etkili olabileceğini düşündüğümüz; anti inflamatuvar özelliği bulunan deksametazonun etkisini görmektir. Çalışmamız Fırat Üniversitesi 'Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu' onayı sonrasın da 21 adet erkek BALB-c fare (yaş:8 haftalık) randomize olarak 3 gruba ayrılarak yapıldı. Kontrol, sepsis ve sepsis + deksametazon (DEX) grupları oluşturuldu. Kontrol grubu bazal diyetle beslendi, sepsis grubuna LPS+ D-galaktozamin + dimetilsülfoksit (% 10 DMSO: 0.5 ml / fare) uygulandı, sepsis+DEX grubuna LPS+ D-galaktozamin + deksametazon (DEX) (6 mg/kg) uygulandı. Serumda böbrek fonksiyon testleri (BUN, kreatinin) çalışıldı. Böbrek dokusundan proinflamatuvar sitokinler (TNFα, IL -6), oksidan parametre (MDA) ve Sirtuin1 çalışıldı.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF DEXAMETHASONE ON THE KIDNEY IN THE LİPOPOLYSACCHARİDE-INDUCED MOUSE SEPTIC SHOCK MODEL Sepsis, which causes multiple organ failure, is the most common cause of mortality and morbidity in intensive care units. Excessive immune response caused by lipopolysaccharide in sepsis causes hypovolemia, shock and multi-organ failure. Our aim in this study is that we think it may be effective in acute kidney injury, which is a part of multi-organ failure that occurs in sepsis and causes high mortality; To see the effect of dexamethasone, which has anti-inflammatory properties. Our study was randomly divided into 3 groups of 21 male BALB-c mice (age: 8 weeks) after the approval of Fırat University ''Animal TestEthics Committee''. Control, sepsis and sepsis + dexamethasone (DEX) groups were formed. The control group was fed a basal diet, LPS + D-galactosamine + dimethylsulfoxide (10% DMSO: 0.5 ml / mouse) was administered to the sepsis group, LPS + D-galactosamine + dexamethasone (DEX) (6 mg / kg) was administered to the sepsis + DEX group. Renal function tests (BUN, creatinine) were studied in serum. Proinflammatory cytokines (TNFα, IL -6), oxidant parameter (MDA) and Sirtuin1 were studied from the kidney tissue.