Aksiyal spondiloartrit hastalarında serum progranulin düzeyleri ve hastalık aktivitesiyle ilişkisinin araştırılması
Investigation of serum progranulin levels and its relationship with disease activity in patients with axial spondyloarthritis
  1. Tez No: 675416
  2. Yazar: İREM MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN OKTAYOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Aksiyal Spondiloartrit (AksSpA) etiyolojisi bilinmeyen, daha çok genç erkekleri etkileyen, enflamatuar bel ağrısı, aksiyal iskelet tutulumu, sakroileit varlığı, HLA-B27 ile ilişki ve genetik yatkınlık gibi ortak özellikleri olan kronik sistemik bir hastalık grubunu tanımlayan bir terimdir. Etyopatogenezinde tömör nekroz faktör alfa (TNF-α) başta olmak üzere inflamatuar sitokinler rol almaktadır. Progranulin (PGRN)'in ise TNF-α yolağı üzerinden etkili olan anti-inflamatuvar bir molekül olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda AksSpA'lı hastalarda serum PGRN düzeyinin hastalık aktivitesi ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza, 18-65 yaş arası ASAS (Assessment of SpondyloArthritis İnternational Society) sınıflandırma kriterlerine göre AksSpA tanısı almış polikliniğimize müracaat eden 45 hasta alındı. Periferik SpA hastası olan, akut enfeksiyon bulgularına sahip olan, inflamatuar barsak hastalığı, diyabetes mellitus (DM) ve tiroid disfonksiyonu hastalığı olanlar, malignensi öyküsü olanlar, AksSpA dışında eş zamanlı otoimmun veya otoinflamatuar ikincil hastalık mevcudiyeti olan ve 7.5 mg/gün den fazla kortikosteroid tedavisi ve biyolojik ajan tedavisi alan hastalar dışlandı. Sağlıklı kontrol grubu olarak gebelik veya laktasyon durumu olmayan, akut veya kronik enfeksiyonu olmayan, malignite ve romatizmal hastalığı bulunmayan 18-65 yaş arası 45 kişi alındı. AksSpA hastalarında hastalık aktivitesi ve fonksiyonel durumu belirlemek amacıyla BASDAİ, BASFI, BASMI, ASDAS-CRP skorlandı. ESR, CRP düzeyleri not edildi. Hasta ve kontrol grubundaki katılımcıların her birinde serum PGRN seviyeleri elisa yöntemiyle ölçüldü. Erkek hastaların progranülin düzeyleri kadın hastalardan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (p=0,004). Kontrol grubundaki erkek ve kadın katılımcılar arasında serum progranülin düzeylerinde anlamlı bir fark yoktu (p=0,712). Aksiyal SpA hastalarında ortalama serum progranülin seviyeleri kontrol grubuna göre daha yüksek olmasına rağmen, bu yükselme istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,275). Aktif ve inaktif hastalığı olan bireyler arasında serum progranülin düzeylerinde anlamlı fark yoktu (p=0,990). Aksiyel SpA grubunda serum progranülin düzeylerinin ESH, CRP, BASDAI, BASFI, BASMI, ASDAS-CRP ve BMI ile korelasyonlarına baktığımızda progranülin düzeyleri ile ESR arasında negatif korelasyon (r= -0.330, p= 0.031) ve BMI ile pozitif korelasyon gösterdi (r= 0.343, p=0.024). Serum progranülin düzeyleri ile CRP, BASDAI, BASFI, BASMI ve ASDAS-CRP arasında ilişki bulunamadı. Progranülinin Aksiyel Spondiloartritteki rolünün daha kapsamlı ve kapsamlı çalışmalarla aydınlatılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Axial Spondyloarthritis are a group of chronic systemic diseases of unknown etiology, affecting mostly young men, with common features such as inflammatory low back pain, axial skeletal involvement, sacroiliitis, association with HLA-B27 and genetic predisposition. Inflammatory cytokines, mainly TNF-α, play a role in its etiopathogenesis. Progranulin (PGRN) is thought to be an anti-inflammatory molecule that acts through the TNF-α pathway. In our study, we aimed to investigate the relationship between serum PGRN level and disease activity in patients with axial SpA. 45 patients between the ages of 18-65 who were diagnosed with axial SpA according to Assessment of SpondyloArthritis İnternational Society (ASAS) classification criteria were included in our study. Patients with peripheral SpA, with signs of acute infection, inflammatory bowel disease, diabetes mellitus (DM) and thyroid dysfunction disease, history of malignancy, concomitant autoimmune or autoinflammatory secondary disease other than axial SpA, and corticosteroid treatment more than 7.5 mg / day and patients receiving biological agent therapy were excluded. 45 individuals between the ages of 18-65 who did not have pregnancy or lactation status, no acute or chronic infection, and no malignancy or rheumatic disease were included as the healthy control group. In addition, BASDAI, BASFI, BASMI, ASDAS-CRP, ESR, CRP levels were recorded in the patient group to determine the severity of axial SpA clinically. Serum PGRN levels were measured by ELISA method in each of the participants in the patient and control groups. Progranulin levels of male patients were statistically significantly higher than female patients (p=0.004). There was no significant difference in serum progranulin levels between male and female participants in the control group (p=0.712). Although the mean serum progranulin levels were higher in axial SpA patients than in the control group, this elevation was not statistically significant (p=0.275) . There was no significant difference in serum progranulin levels between individuals with active and inactive disease (p=0.990). When we look at the correlations of serum progranulin levels with ESH, CRP, BASDAI, BASFI, BASMI, ASDAS-CRP and BMI in the axial SpA group, progranulin levels were negatively correlated with ESR (r= -0.330, p= 0.031) and positively correlated with BMI (r= 0.343, p=0.024). No correlation was found between serum progranulin levels and CRP, BASDAI, BASFI, BASMI and ASDAS-CRP. The role of Progranulin in the Axial Spondyloarthritis needs to be clarified with more extensive and comprehensive studies.