Mehmet Korhan İlgar'ın Viyolonsel Konçertosu adlı sanat çalışmasının bestecilik tekniği açısından incelenmesi
Analysis of Mehmet Korhan İlgar's Cello Concerto as an artwork for proficiency in art in terms of composition technique
  1. Tez No: 675439
  2. Yazar: MEHMET KORHAN İLGAR
  3. Danışmanlar: PROF. HALİL LEVENT KUTERDEM
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, sanatta yeterlik programı kapsamında sanat çalışması olarak bestelenen Viyolonsel Konçertosu adlı eserin, çoksesli Batı müziğinin en önemli senfonik-enstrümantal türlerinden biri olan konçertonun tarihsel gelişim süreci ve yapısal evrimi çerçevesinde elde edilen verilerle birlikte, bestecilik tekniği çerçevesinde eserin bestecisi tarafından kaleme alınan bir incelemesi sunulmuştur. Bestecilerin özgün yapıtlarını teknik yönden bizzat inceledikleri çalışmaların son derece az olması sebebiyle, teknik ve teorik referans alanındaki bu boşluğun doldurulabilmesi için, benzer nitelikli çalışmalara ciddi bir gereksinim olduğu görülmektedir. Buna bağlı olarak, bu çalışmanın aynı amaç ve doğrultuda yapılacak benzer çalışmalar sırasında karşılaşılabilecek sıkıntıların aşılmasında yardımcı bir kaynak ve yol gösterici bir örnek oluşturabileceği düşünülmüştür. Çalışmada konçerto türünün Barok dönemden yaşadığımız döneme kadar devam eden gelişimi ve evrimi tarihsel bir sunum çerçevesi içerisinde anlatılmış; konçerto türünün biçim, yapı ve stil özellikleri, ritornello biçiminden sonat-allegro biçimine geçiş sürecindeki örneklerden ve konçertant konseptin muhtelif uygulamalarından elde edilen veriler yorumlanarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın yazarı tarafından bestelenen Viyolonsel Konçertosu adlı yapıtın bu veriler ışığındaki incelemesinde; konçertant konsept kullanımıyla birlikte, eserde kullanılan temalar, motifler, cümleler ve periyotlar, eserin daraltılmış partisyonundan alıntılanan nota örnekleri üzerinde, kullanım amaçlarına göre sınıflandırılarak detaylı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, there is a presentation of an analysis by its composer in terms of composition technique along with the historical development process and structural evolution of one of the most important symphonic-instrumental genres of Western music, the concerto genre, for the work named Cello Concerto, which was composed as an artwork for proficiency in art by the author of this study. As a result of the small number of academic works in which composers analyze their own works in a technical perspective, it is seen that there is a serious need for similar studies to make up this deficiency in the technical and theoretical reference area. Therefore, it is thought that this study could be an assisting reference and a guiding example in overcoming the difficulties that may be encountered during the authoring process in similar studies to be conducted for the same purpose and direction. In the study, the development and evolution of the concerto genre from the Baroque period to the extant are explained in a historical presentation frame; the form, structure and stylistic features of the genre are discussed with the data obtained from the examples in the transition period from ritornello to sonata-allegro form and various applications of the concertante concept. Considering these data, in the analysis of the Cello Concerto, which was composed by the author of this study; along with the use of the concertante concept, the elements of form structure such as themes, figures, phrases and periods used in the work are described in detail on excerpts from the reduced score of the work by classifying them according to their intended use.