Aydınlatma teknolojisinin televizyon çekimlerinde kullanımı
Use of lighting technologies in television shoots
- Tez No: 675438
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsanlık tarihinin başlangıcından beri, insan yaşamındaki en önemli öğelerden biri olan ışığın en mühim özelliklerinden biri görme işlevinin gerçekleştirilmesini sağlamasıdır. Işık, günlük yaşantımızda en büyük gereksinimlerimizden biri olduğu gibi çalışmamızın konusu olan televizyon çekimlerinde de oldukça büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada ışığın tanımı, ışığın teknik ve genel özellikleri, televizyon çekimleri için ışığın özellikleri, ışık kaynakları, aydınlatma teknolojisi, aydınlatmanın önemi, faydaları ve gerekliliği, televizyon çekimleri için aydınlatmanın gereksinimi ve önemi, aydınlatma türleri ve aydınlatma teknolojisinin tarihsel gelişimi ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca TRT bünyesinde bulunan aydınlatma kaynaklarından bazıları ile ölçümler yapılarak bu ölçüm sonuçları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu ölçümler üç farklı kategoride yapılmıştır ve kategoriler projektörlerin hacim ve tükettikleri güçlere göre belirlenmiştir. Her kategoride bir tane tungsten halojen, bir tane gaz deşarjlı, bir tane de LED projektör kullanılmıştır. Projektörlerin üç metreden vermiş oldukları aydınlık düzeyi (ışıksal aydınlık-lüx) ve renk sıcaklık değerleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca kullanılan projektörlerin saat başına tükettikleri güç, lamba ömürleri ve etkinlik faktörü (ışıksal verimlilik) gibi özellikleri de karşılaştırılmıştır. Sonuçlar resimler ve çizelgeler şeklinde aktarılmıştır. Bu bilgiler ışığında kullanılan projektörlerin avantajları ve dezavantajları ortaya konulmuş, televizyon çekimlerinde hangi tür aydınlatma kaynağının ne tür programlarda kullanılması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human history, one of the most important features of light, which is one of the most important elements in human life, is the realization of vision. While light is one of our biggest needs in our daily life, it is also of great importance in television shooting, which is the subject of our work. In this study, the definition of light, the technical and general properties of light, the properties of light for television shooting, light sources, lighting technology, the importance, benefits and necessity of lighting, the necessity and importance of lighting for television shooting, types of lighting and the historical development of lighting technology are examined in detail. In addition, measurements were made with some of the lighting sources within TRT and these measurement results were evaluated comparatively. These measurements were made in three different categories, and the categories were determined according to the volume and power consumed by the projectors. In each category, one tungsten halogen, one gas discharge, and one LED projector were used. The illuminance level (luminous illumination-lux) and color temperature values given by the projectors from three meters were compared. In addition, features such as the power consumed per hour of the projectors used, lamp life and efficiency factor (luminous efficiency) were compared. Results are presented in the form of pictures and tables. In the light of this information, the advantages and disadvantages of the projectors used were revealed, and it was determined which type of lighting source should be used in what kind of programs in television shooting.