Cameriere yöntemini kullanarak yapılan yaş tayininin üç farklı görüntüleme tekniği ile değerlendirilmesi
Evaluation of age determination using camerere method with three different imaging techniques
  1. Tez No: 675448
  2. Yazar: KÜBRA NUR ÇAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE YALÇIN YELER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yaş tayini, adli tıpta kimliği belirsiz kişiler, şüpheli ölümler veya kendini ifade edebilecek durumda olmayan bireylerde gerçek yaşın tahmin edilmesi için yapılır. Yasal olarak bir kişinin yetişkin sayılabilmesi için reşit olma yaşının belirlenmesi gerekir ve bu yaş çoğu ülkede ve ülkemizde 18 yaş olarak kabul edilir. Yaş değerlendirmesinde, özellikle adli bilimler, cezai veya hukuki konularda dışsal ve içsel faktörlerden neredeyse hiç etkilenmemeleri nedeniyle dişler önemli bir role sahiptirler. Üçüncü molar dişler, 14 yaşından sonra ve yasal erişkinlik yaşı olan 18 yaşında hala gelişen diş olmaları nedeniyle diş yaşı tayininde kullanılabilir. Camerieri, bireyin 18 yaşının altında yada üstünde olup olmadığını tespit edebilen ve panoramik radyograflar üzerinden yürütülen bir yaş tayini yöntemi geliştirmiştir. Üçüncü maturasyon indeks yöntemi adını verdiği bu yöntem pratik olması yanında birçok popülasyonlar üzerinde denenmiş ve güvenilir bulunmuştur. Ancak bu teknik sadece panoramik radyograflar üzerinde değerlendirilmiş olup, bildiğimiz kadarıyla literatürde, bu tekniğin periapikal, panoramik ve KIBT görüntüleme yöntemleriyle birlikte değerlendirildiği veya karşılaştırıldığı bir çalışma bulunamamıştır. Bu çalışmanın amacı; Cameriere' nin 3. molar maturasyon indeksi yöntemini bu üç görüntüleme tekniğini kullanıp karşılaştırma yaparak literatüre katkı sağlamaktır. Bu tez çalışmasında 302 bireye ait, bireye uygun doz verilmesini sağlayan otomatik doz kontrol (ADC) uygulamasında alınmış 101 adet panoramik radyograf ( 53 kadın, 48 erkeğe ait), açıortay tekniği kullanılarak elde edilmiş 101 adet periapikal radyograf (58 kadın, 43 erkeğe ait) ve 3D görüntüler üzerine uygulanan maksimum yoğunluk projeksiyonu (MIP) adı verilen kemik algoritması programı ile elde edilmiş 100 adet KIBT görüntüsü (45 kadın, 55 erkeğe ait) kullanıldı. Ölçümler sol mandibular üçüncü molar diş üzerinden yapıldı. Her bir radyografik görüntüde A8/L8 (kök apikal açıklık toplamı / diş boyu) oranı hesaplanarak kaydedildi. Cameriere yaş tayininde kabul edilen kesme değeri (0,08) baz alınarak, A8/L8 oranı 0,08' den küçük olan bireyler 18 yaşından büyük, 0,08' den eşit ya da büyük olanlar ise 18 yaşından küçük kabul edildi. Bu yöntemin uygulandığı panoramik radyograflar %71 sensitivite, %97 spesifite değerleriyle en yüksek doğruluk değerine (%83,1) sahip yöntem olarak bulundu. Periapikal radyograflar sensitivite değeri en yüksek (%75) yöntemdi ve dolayısıyla 18 yaş veya üstü bireyleri diğer iki yönteme göre daha doğru ayırt etti. Bununla birlikte doğruluk değeri (%81,1) panoramik radyograflara göre düşük değer gösterdi. KIBT görüntüleri ise yaş tayininde en yüksek spesifite değerini göstererek 18 yaş altı bireylerin yaş tahmininde %100 doğru karar verilmiş olmasını sağlamasına rağmen doğruluğu en düşük (%73,7) yöntem olarak bulundu. Her üç yöntemde 0,08 kesme değeri erkekler üzerinde kadınlara göre daha doğru sonuçlar verdi. Sonuç olarak, Camerieri'nin üçüncü molar maturasyon indeksi yöntemi her 3 teknik için uygulanabilir olsa da panoramikler ilk tercih edilecek radyograflar olmalıdır. Bununla birlikte bu yöntemin KIBT'ta psöudopanoramik kesitlerde ve periapikal radyografilerde paralel tekniklerle de değerlendirileceği ileri çalışmaların planlanmasının faydalı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Age determination is made in forensic medicine to estimate the real age of unknown persons, suspicious deaths or individuals who are not able to express themselves. In order for a person to be considered an adult legally, the age of consent must be determined, and this age is accepted as 18 years old in most countries and our country. Teeth play an important role in age assessment, especially in forensic sciences, criminal or civil matters, as they are almost never affected by external and internal factors. Third molars can be used for dental age determination as they are still developing teeth after the age of 14 and at the legal age of 18 years. Camerieri has developed an age determination method based on panoramic radiographs that can detect whether an individual is under or over the age of 18. This method, which he called the third maturation index method, has been tested on many populations and found reliable as well as being practical. However, this technique has been evaluated only on panoramic radiographs, and to the best of our knowledge, there is no study in the literature evaluating or comparing this technique with periapical, panoramic and CBCT imaging methods. The aim of this study; To contribute to the literature by using Cameriere's third molar maturation index method and comparing these three imaging techniques. In this thesis study, 101 panoramic radiographs (53 women, 48 men) taken in the automatic dose control (ADC) application, which provides the appropriate dose to the individual, belonging to 302 individuals, 101 periapical radiographs (58 women, 43 men) obtained using the bisector technique and 100 CBCT images (45 women, 55 men) obtained with the bone algorithm program called maximum intensity projection (MIP) applied on 3D images were used. Measurements were made on the left mandibular third molar tooth. A8/L8 (root apical opening total / tooth length) ratio was calculated and recorded in each radiographic image. Based on the cut-off value (0.08) accepted in Cameriere age determination, individuals with an A8/L8 ratio less than 0.08 were considered to be older than 18 years of age, and those equal to or greater than 0.08 were considered to be younger than 18 years of age. Panoramic radiographs using this method were found to have the highest accuracy (83.1%) with 71% sensitivity and 97% specificity. Periapical radiographs were the method with the highest sensitivity (75%) and therefore discriminated individuals aged 18 years or older more accurately than the other two methods. However, the accuracy value (81.1%) was lower than panoramic radiographs. CBCT images, on the other hand, showed the highest specificity value in age determination, and although it provided 100% correct decision in age estimation of individuals under the age of 18, the accuracy was found to be the lowest (73.7%). A cut-off value of 0.08 in all three methods gave more accurate results on men than on women. In conclusion, although Camerieri's third molar maturation index method is applicable for all 3 techniques, panoramics should be the first choice radiographs. However, we think that it may be useful to plan further studies in which this method will be evaluated with parallel techniques in pseudopanoramic sections and periapical radiographs in CBCT.