Bazı büyütme faktörlerinin 42 günlük broyler performansına etkileri
- Tez No: 67545
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN ŞENKÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
III ÖZET Bu denemede etlik piliç yemlerinde büyütme faktörleri olarak kullanılan antibiyotik kökenli Avoparcin, Avilamicin, Flavophospolipol, Virginiamycın ve Zinc Bacitracin' in kontrol grubuna göre canlı ağırlık, yem tüketimi ve yemin ete dönüşüm oranı bakımından incelenmiştir. Antibiyotik kökenli büyütme faktörleri önerilen doz seviyelerinde kullanılmıştır. Bu seviyeler Zinc Bacitracin için 50 g/ton diğerleri için 10 g/ton dur. Çalışmada 900 adet günlük Arbor Acres civcivi kullanılarak tamamen şansa bağlı olarak 6 muamele ve 3 'er tekerrür olarak planlanmıştır. Yetiştirme tamamen saha şartlarında Bolu ili, Düzce ilçesi, Duraklar köyünde bir üretici kümesinde yapılmıştır. Çalışma süresince kümes sıcaklığı 35°C-18°C arasında tutuldu. Başlangıç dönemi sıcaklığı 35°C'den her hafta 3°C düşürülerek 18-20°C de sabitlenmiştir. Çalışmada etlik piliçlerin yetiştirme dönemi için dört farklı enerji ve protein içeriğinde yem kullanılmıştır. Başlangıç döneminde 3075 ME.k.cal/kg, 22,92 HP. civciv döneminde 3175 ME.k.cal/kg, 21,78 HP. piliç döneminde 3250 ME.k.cal/kg, 20,10 HP. bitirme yeminde de 3288 ME.k.cal 19,50 HP. seviyelerinde yemler kullanıldı.IV Yemlerdeki antibiyotik düzeyleri ise bitirme yemi dışında önerilen seviyelerde kullanıldı. Bitirme yeminde ise tüm gruplar için antikoksidiyal ve antibiyotikleri içermeyen tek tip yem kullanılmıştır. Çalışma sonucu elde edilen değerler göre tüm kriterler bakımından gruplar arasında önemli farklılıklar bulunamamıştır (P>0, 05). Araştırma sonucuna göre antibiyotik kökenli büyütme faktörleri önerilen seviyelerde kullanıldıklarında kontrol grubuna göre iyileşmeler sağlamışlardır. Fakat bu iyileşmeler istatistiki açıdan önemsizdir (P>0, 05). Bu büyütme faktörlerinin tercihinde fiyatları belirleyici faktör olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted to examine the effect of Avoparcin, Avilamicin, Flavophospolipol, Virginiamycin, and Zinc Bacitracin as growth promotor, on growth, feed intake and feed coversion in broilers. These growth promotors are antibiotic originated and were used at 50 g/ton and 10 g/ton suspectively for Zinc Bacitracin and others. In this study 900 Arbor Acres day old broilers chicks were randomly distributed according to comletaly randomized design using 6 treatments with 3 replication. The experiment was implemented under field conditions in Duraklar village - Düzce of Bolu provience. The broiler house temperature was keep at 35°C -18°C during the experiment and gradualy decreased 3°C per week from 35°C down to 18°C. The broilers were given for different feed deffering in energy and protein contend. Starter feed contained 3075 ME.Kcal/kg and 22,92 % crude protein while grower contained 3175 ME.Kcal/kg and 21,78 % crude protein developer/ 3250 ME.Kcal/kg and 20,10 % crude protein and finaly finisher had 3288 ME.Kcal/kg and 19,50 % crude protein. Antibiotics were added to experimental feeds at recommened levels given by suppliers except for finishes feed. Finishes feed wasVI given to all groups without antibiotic or anticoccidials. The result of this experiment indicated that there were had significant difference among the treatments with respsect to life performance of the broilers (P>0, 05). It was conculuded that these antibiotics used as growth promotors had only little positive effects compored to control groups when they were used at these doses. However, these effects were statistically insignificant (P>0,05).The preference for this antibiotics is determined by their price.