Postmenopozal dönemde verilen hormon replasman tedavisinin immün sisteme etkileri
  1. Tez No: 675462
  2. Yazar: GÜLBİN YILDIRAN
  3. Danışmanlar: DR. AYÇAĞ YORGANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada, postmenopozal dönemde bulunan hastalara verilen farklı hormon replasman tedavi (HRT) rejimlerinin, immün sistem parametreleri üzerinde yaptığı değişiklikler incelendi. Hastalar: Hastalar en bir yıldır menopozda olan 45-65 yaş aralığındaki 20'şerli iki gruptan (toplam 40 hasta) oluşturuldu. Metod: Çalışma prospektif randomize olarak yapıldı. İlk gruba tibolon 2.5mg/gün (Livial®); ikinci gruba 17-beta östradiol 1mg + noretiltestesteron asetat (NETA) 0.5mg/gün (Activelle®) kontinü tedavi olarak verildi. Alınan kan örneklerinden, flow sitometri yöntemi ile lenfositlerde immün fenotiplendirme yapıldı. Tedavi öncesindeki ve 3 aylık tedavi sonundaki serum immunoglobulin (Ig) (G, A, M) düzeyleri ile lenfosit ve lenfosit subgroup (total B ve T lenfosit, Thelper Tsitotoksik/suppressor) sayıları ve naturel killer (NK) sayıları karşılaştırıldı. Bulgular: Livial® grubunda IgM'deki artma, total lenfosit ve T helper subgroup sayılarındaki azalma istatistiksel olarak anlamlı iken (p değerleri sırası ile 0.002, 0.037, 0.012); Activelle® grubunda IgG, IgA ve total lenfosit sayısındaki azalma ile T sitotoksik/süpresör ve NK sayılarındaki artma istatistiksel olarak anlamlı (p değerleri sırası ile 0.005, 0.042, 0.003,
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of different regimens of hormone replacement therapies on various immune parameters in postmenopausal women. Patients: Two groups of 20 (total 40, age 45-65) patients who were in menopause at least for one year. Method: Study design was prospective and randomized. A continued regiment of daily 2.5mg tibolon (Livial®) and 1mg 17-beta estradiol + 0.5mg norethyltestesterone acetate (NETA) Activelle® was given to the patients at group 1 and 2, respectively. Immune phenotyping of lymphocytes was made by means of flowcytometry. Serum levels of immunoglobulins (G, A, M) and numbers of lymphocytes and subgroups (total B, total T, T helper, T cytotoxic/suppressor) and natural killer (NK) cells were examined before and at the end of 3 months of therapy. Results: While the increase of serum level of IgM and the decreases of numbers of total T lymphocytes and T helper subgroup were statistically significant in Livial® group ((p values 0.002, 0.037, 0.012, respectively); the decrease of serum levels of IgG, IgA and number of total T lymphocytes, and increases of numbers of T cytotoxic/ suppressor and NK were statistically significant in Activelle® group (p values, 0.005, 0.042, 0.003,