Konik ışınlı bilgisayarlı tomografide farklı kesitler ile yapılan hacimsel hesaplamaların deneysel olarak değerlendirilmesi
Experimental evaluation of volumetric calculations made with different sections in cone-beam computed tomography
- Tez No: 675463
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tez çalışmamızda 7 adet sığır femur kemiği kondil bölgesinde oluşturulan 35 adet düzensiz sınırlı intraosseöz defektin planimetri ve nokta sayım tekniği kullanılarak aksiyal, sagital ve koronal kesitler üzerinden hacimsel hesaplamaları yapılmış olup buna ek olarak bu hesaplamalar 2, 4, 6, 8, 10, 12, 16 ve 20 dilim aralıklarında ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Tüm hesaplanan değerler Arşimet prensibi ile elde edilen gerçek hacim değerleri ile kıyaslanmıştır. Sapma yüzdeleri açısından kesitler karşılaştırıldığında istatistiksel bir fark görülmemiştir(p=0,051). Kullanılan tekniklere bakıldığında ise sapma yüzdeleri açısından teknikler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir(p=0,628). Tüm hesaplanan değerler Arşimet prensibi ile elde edilen gerçek hacim değerleri ile uyumlu olduğu görülmüştür. Araştırmamızın amacı konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kullanılarak stereolojik yöntemlerle elde edilen hacim hesaplamalarına kesit yöneliminin ve dilim sayısı tercihinin hesaplamalardaki etkisini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
In thesis, volumetric calculations were made on axial, sagittal and coronal sections of 35 irregularly circumscribed intraosseous defects created in 7 bovine femur bone condyles using planimetry and point counting technique. In addition, these calculations were evaluated separately in 2, 4, 6, 8, 10, 12, 16 and 20 slice intervals. All calculated values are compared with the actual volume values obtained with Archimedes principle. When the sections were compared in terms of deviation percentages, no statistical difference was found (p = 0.051). Regarding the techniques used, there was no statistically significant difference between the techniques in terms of deviation percentages (p = 0.628). It was seen that all the calculated values were compatible with the actual volume values obtained by Archimedes principle. The aim of this study is to determine the effect of section orientation and the choice of the number of slices on the volume calculations obtained by stereological methods using cone beam computed tomography (CBCT).