Allojenik kök hücre nakillerinde mikrobiyotanın etkisi: Engrafman ve GVHD
The effect of microbiota in allogeneic stem cell transplants: Engraftment and GVHD
  1. Tez No: 675466
  2. Yazar: EKİN ECE GÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SAVRAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Hematology, Microbiology, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
The Effect of Microbiota in Allogeneic Stem Cell Transplants: Engrafman and GVHD Allo- hematopoetik kök hücre nakli (HKHN) sonrası alloreaktif verici T hücreleri, deri, karaciğer, bağırsak, timus, merkezi sinir sistemi, yumurtalık veya testis dahil olmak üzere konağın hedef organlarına ve hematopoetik sisteme saldırabilir ve bu duruma akut graft-versus host hastalığı (aGVHD) adı verilir. İnsan vücudunda, genellikle“mikrobiyota”olarak adlandırılan çok sayıda mikroorganizma kolonize olmuştur. Allo-HKHN ile kullanılan ilaç tedavilerine bağlı olarak mikrobiyotanın değiştiği ve aGVHD gelişimi sırasında mikrobiyotanın hastalığın önemli bir düzenleyicisi olduğu bilinmektedir. Çalışmaya HKNH olmuş 25 hasta/verici dahil edilmiştir. Hastaların %16'sında nüks veya aGVHD geliştiği tespit edilmiştir. Alıcı ve vericilerde yüksek sıklıkta saptanan HLA (Human Leukocyte Antigen), alelleri; HLA-A*02:01, B*51:01, -C*06:02,-DRB1*15:01,-DQB1*03:01 'dir. Vericilerin bağırsak mikrobiyotasının %70'ini Firmicutes filumu oluştururken, %24'ünü Bacteriodetes filumu oluşturuyordu. Hastaların nakil öncesi bağırsak mikrobiyotasının %63'ünü Firmicutes filumu, nakil sonrası bağırsak mikrobiyotasının %54'ünü Firmicutes filumu olduğu saptanmıştır. Allo-HKHN öncesi alınan dışkı örneği ile engrafman sağlandıktan sonra alınan dışkı örneği karşılaştırıldığında, Roseburia (p=0,01), Bifidobacterium (p=0,05), Faecalibacterium (p=0,04) ve Dorea (p=0,05) cinslerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma olduğu gözlemlenmiştir. Allo-HKHN'ni takiben aGVHD geliştiren hastalarda Enterococcus (p=0,3) cinsinde artış gözlenmiş, Geniş spektrumlu beta laktamaz (GBSL) pozitif olan hastalarda Klebsiella (p=0,4) cinsinin artmış olduğu gözlenmiştir fakat istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bu tez çalışmasında alıcı/verici arasında mikrobiyota flora farklılıkları incelenmiştir. Ayrıca tam uyumlu HLA vericilerin de mikrobiyota ile ilişkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
After allo-hematopoietic stem cell transplantation (HSCT), alloreactive donor T cells can attack target organs and hematopoietic system of the host, including skin, liver, intestine, thymus, central nervous system, ovary or testis, resulting in acute graft-versus host disease (aGVHD) is called. A large number of microorganisms, often called the“microbiota”, have been colonized in the human body. It is known that the microbiota changes depending on the drug treatments used with Allo-HSCT and that the microbiota is an important regulator of the disease during the development of aGVHD. 25 patients/donors who had HSCT were included in the study. It was found that 16% of the patients developed relapse or aGVHD. HLA (Human Leukocyte Antigen), alleles detected with high frequency in recipients and donors; It is HLA-A*02:01, B*51:01, -C*06:02, -DRB1*15:01,-DQB1*03:01. Firmicutes phylum constituted 70% of the donors' gut microbiota, while Bacteriodetes phylum constituted 24%. It was determined that 63% of the pre-transplant intestinal microbiota of the patients was Firmicutes phylum, and 54% of the post-transplant intestinal microbiota was Firmicutes phylum. When the stool sample taken before Allo-HSCT was compared with the stool sample taken after engraftment, Roseburia (p=0,01), Bifidobacterium (p=0,05), Faecalibacterium (p=0,04) and Dorea (p=0,05) was observed to be a statistically significant decrease in breeds. An raise in Enterococcus (p=0,3) genus was observed in patients who developed aGVHD following Allo-HSCT, and an raise in Klebsiella (p=0,4) genus was observed in patients with broad-spectrum beta-lactamase (GBSL) positive, but no statistical significance was found. In this thesis study, the microbiota and flora differences between the donor/receiver were examined. In addition, the relationship of fully compatible HLA donors with the microbiota has been revealed.