Üniversite öğrencilerinde yalnızlığı yordamada azim, umut ve minnettarlık düzeylerinin rolü
The role of perseverance, hope and gratitude in predicting loneliness of university students
- Tez No: 675476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMRE ERTEN TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma minnettarlık, azim ve umudun yalnızlığı hangi düzeyde yordadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni yalnızlık, bağımsız değişkenleri minnettarlık, azim ve umuttur. Araştırmanın katılımcı grubu üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Veriler, devlet ve vakıf üniversitesi olmak üzere 79 farklı üniversiteden toplanmıştır. Araştırmaya, 215'i (%59,9) kadın ve 144'ü (%40,1) erkek olmak üzere toplam 359 üniversite öğrencisi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Minnettarlık Ölçeği”,“Azim Ölçeği”,“Sürekli Umut Ölçeği”ve“UCLA Yalnızlık Ölçeği”kullanılmıştır. Minnettarlık, azim ve umudun yalnızlığı hangi düzeyde yordadığını belirlemek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine to what extent gratitude, perseverance and hope predict loneliness. The dependent variable of the study is loneliness, and the independent variables are gratitude, perseverance and hope. The participant group of the research consists of university students. The data were collected from 79 different universities, including state and foundation universities. A total of 359 university students, 215 (59.9%) female and 144 (40.1%) male, participated in the study. As a data collection tool,“Personal Information Form”was used to reach students' demographic information. In addition,“Gratitude Scale”,“Perseverance Scale”,“Continuous Hope Scale”and“UCLA Loneliness Scale”were used. Multiple regression analysis was performed to determine the extent to which gratitude, perseverance and hope predicted loneliness.