İlkokul İngilizce ders kitaplarının temel dil becerileri ve öğretim programı bağlamında incelenmesi
The analysis of primary school English textbooks in Turkey in terms of basic language skills and the curriculum
- Tez No: 675475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVDET ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada ülkemizde yıllardır tartışılmakta olan yabancı dil eğitiminin bir ayağı ilkokul İngilizce ders kitapları temel dil becerileri (dinleme, konuşma, okuma, yazma, gramer ve diğer alıştırmalar) ile İngilizce öğretim programı bağlamında incelenmiştir. Araştırmanın amacı; 2019-2020 eğitim öğretim yılında kullanılmaya başlanan ilkokul İngilizce ders kitaplarının bu boyutlar etrafında verimliliğini veya eksik yönlerini ortaya koymaktır. Ayrıca yabancı dil ders kitaplarının kullanımına bağlı olarak öğretim üzerindeki olumlu ve olumsuz yönleri irdelenmiştir. Araştırma ders kitabı değerlendirme ölçeği ile yapılmış olup; ölçütlere karar verilirken ilgili alandaki çalışmalar incelenip araştırma problemine cevap verecek bir ölçek oluşturulmuş, son olarak da ölçme değerlendirme ve dil öğretimi alanlarında uzman akademisyenlerin görüşleri doğrultusunda düzeltmeler yapılarak son hâli verilmiştir. Araştırmamızda nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman analizi tekniği uygulanmış ve veriler bu teknikle elde edilmiştir. Sonrasında İngilizce öğretim programı ve ilgili ders kitapları içerik analiziyle incelenmiştir. Ölçekte dil becerileri ve öğretim programına ait toplam 15 kıstas kitaplardan örneklerle ayrı ayrı analiz edilmiş, her kitabın hangi kıstası karşılayıp hangisini karşılamadığı sebepleriyle açıklanmıştır. Her ders kitabının kullanılan formül sonucundaki puanları birbirine yakın çıkmış olup, puanları ifade ettiğimiz ölçeğin dört kategorisinden (kötü, orta, iyi, çok iyi) üçüncüsü olan iyi kategorisi içerisinde yer almışlardır. Son kısımda da her ders kitabının değerlendirmesi yapılmış; ilgililere ve alanda yapılacak çalışmalara önerilerle katkı sunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, primary school English textbooks in Turkey, a part of foreign language education being discussed in our country for years, were examined in the context of basic language skills (listening, speaking, reading, writing, grammar and other exercises) and the English curriculum. The purpose of the research is to reveal the efficiency and deficiencies of primary school English textbooks being in use since 2019-2020 academic year. Also depending on the use of foreign language textbooks, positive and negative aspects of textbooks on teaching were examined. The textbook evaluation scale has been used in this study; before deciding the criteria on the scale, studies in the field were analyzed and a sample scale that may have answers to our research problem was created. After that, changes and corrections were made in line with the opinions of academicians in the fields of language teaching, assessment and evaluation, by doing that the scale took its final form. Document analysis technique which is one of the qualitative research methods was applied and the data were obtained by this technique. Afterwards, the English curriculum and the textbooks were analyzed within content analysis technique. A total of fifteen criteria in the textbook evaluation scale were analyzed separately with the examples from the books and whether the books met the criteria or not were explained accordingly. The scores of each textbook were close to each other and they were included in the good category which is the third of the four (bad, average, good, very good) of the scale in which we express the scores. In the last part, the results of each coursebook were discussed and the suggestions were made to other related parties and studies.