El-Kenzu't-Turkî romanı ve Medine müdafaası
The novel al-Kanz al-Turki and the defense of Medina
- Tez No: 675510
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmamızda konusu itibariyle tarihi olan el-Kenzu't-Turkî (Türk Hazinesi) adlı romanın; iç yüzü, yapısı, dil ve üslubu, estetik bütünü meydana getiren unsurları, bu unsurlar arasındaki ilişkileri ve niteliklileri ortaya koyduk. Romandaki örtülü tezleri anlaşılır kıldık. Romanın konularından olan Medine müdafaası ve Şerif Hüseyin İsyanını gerçek yaşanmışlıkla mukayese edip bir sonuca vardık. Yine Suudi Arabistan'da romanın gelişim sürecine değindik ve böylelikle romanımızın ait olduğu edebiyattaki konumunu tespit ettik. Bahsi geçen ülkenin siyasi tarihine ve toplumsal yapısına da yer verip romanımızın içeriğindeki hikâyenin Suudi Arabistan'ın siyasetiyle ve toplumuyla ilişkisini açıkladık. Böylece el-Kenzu't-Turkî romanını okura ve kamuoyuna tanıtmış, daha kolay anlaşılmasına olanak sağlamış ve edebî estetik değerini açıklamış olduk. İçeriğindeki tarihi olayların da Suudi prens ve akademisyen olan yazar Seyfulislâm bin Suud'un bakış açısıyla nasıl ele alındığını belirledik.
Özet (Çeviri)
In this research, we revealed the texture and factors of the novel, the relationships and qualities between factors such as language and wording, aesthetic as a whole and the inside story of the novel al-Kanz al-Turki (Turkish Treasure), that is considered historical. We made the arguments in the novel understandable. We've drawn a conclusion by comparing the topics of the novel namely, Medina defense and the Revolt of Sharif Hussein with the real experience. Then again, we touched upon the process development of the novel in Saudi Arabia, thus detected the place that our novel stands in literature. We explained the relationships between Saudi Arabia and its society and politics within the novel along with including the political history and social relations of the country that is mentioned. Therefore, we have introduced the novel al-Kanz al-Turki, to the audience and to the public opinion, enabled it to be more understandable and also explained its value of literary structure. We also determined how the historical events in its context were taken into consideration by Sayf al-Islam bın Saud's perspective who is a Saudi prince and also an academic.