Trakya'da oğul veren bal üretimi amaçlanan kolonilerde verimliliğin karşılaştırılması
Comparisons of the profitableness of swarum and honey production on honeybe colonies in thrace region
  1. Tez No: 67552
  2. Yazar: ÖZKAN GÜLCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN DOĞAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET TRAKYA ' DA OĞUL VEYA BAL ÜRETİMİ AMAÇLANAN KOLONİLERDE VERİMLİLİĞİN KARŞILAŞTIRILMASI Bu araştırma Trakya 'da oğul veya bal üretimi amaçlanan kolonilerde verimliliği karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Trakya Bölgesi' nde özel bir arı işletmesinden rastgele seçilen 20 koloni nisan 1996 'da deneme için ayrılmış, bu 20 koloni de kendi arasında iki gruba bölünmüştür. 1. Grup sadece bal üretimi, 2. grup ise oğul ve bal üretimi için kullanılmıştır. Eylül 1996 tarihinde yapılan bal hasadıyla araştırmaya son verilmiştir. Hasat sonunda 1. grup bal üretim kolonilerinden net 206,220 kg bal, 2. Grup oğul üretim kolonilerinden ise net 143,980 kg bal + 19 oğul elde edilmiştir. Trakya Bölgesi' nin 1996 fiyat ortalamasına göre 1. gruptan 25.945.000 TL 2. gruptan ise 47.775.000 TL kar elde edilmiştir. Yapılan karlılık analizi sonunda oğul üretiminin daha karlı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda da farklı iki yaklaşımla yapılan varyans analizi tablolarından iki grup arasındaki farkların önemli olduğu belirlenmiştir (P < 0,01).
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISONS OF THE PROFITABLENESS OF SWARM AND HONEY PRODUCTION ON HONEYBEE COLONIES IN THRACE REGION This study was conducted to determine the profitableness of swarm and honey production on honeybee colonies in Thrace Region. 20 Colonies were randomly selected for this research in a private apiary in the region and divided into two equal groups in April 1996. First group produced only honey but second group produced swarm in additon the honey production. First group produced 206,220 kg honey but second group produced 143,980 kg honey and 19 swarms at the end of the season. (September 1996). According to the economic evaluations total gain was 25.945.000 tl in first group but 47. 775.000 TL in second group.