Kur'ân-ı Kerîm'de baba-oğul ilişkileri
Father-son relationship in the Qur'an
- Tez No: 806125
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kur'an-ı Kerim yeryüzünde insanlara hidayet rehberi olarak gönderilmiş son kitaptır. İçerisinde, yaşadığımız dünya hayatını ilgilendiren meseleler olduğu gibi ahiret hayatını ilgilendiren hüküm ve kurallar da bulunmaktadır. İnsanoğlunun varlık âleminde kendini göstermesi, Allah'ın bir erkek ve bir kadını yaratmasıyla başlamış, onlar da aile kurumunu oluşturarak yeryüzünde ilk toplumun oluşmasını sağlamışlardır. Yaratıcı, yeryüzünde üreyip çoğalan insanoğluna nasıl inanması ve hareket etmesi gerektiğini ise bulundukları toplumların içerisinden seçtiği peygamberler vasıtasıyla bildirmiştir. Seçilen bu peygamberler, ilahi kaynaklı dinlerde ve dini metinlerde her yönleriyle örnek olmuş ve örnek olarak gösterilmiştir. Bildiğimiz ve bilmediğimiz her peygamberin bir aile içerisinde yetiştiği ve sonrasında kendi ailesini kurduğu bir insanlık süreci olarak görülmelidir. Kur'an-ı Kerim'de isimleri zikredilen peygamberler, tebliğ ettikleri ve öğrettikleri hakikatler ile örnek ve önder oldukları gibi aile hayatları, sosyal yaşamları bakımından da insanlara örneklik teşkil etmektedir. Kur'an-ı Kerim'de baba-oğul ilişkileri, Kur'an-ı Kerim'de isimleri zikredilen ve aralarında baba-oğul bağı bulunan kişiler ve bu kişilerin arasında yaşanmış olay ve mesajlar bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Qur'an ist the last book tahat was sent to people on earth as a guide. As there are issues concerning in the life we live in, there are also provisions and rules concerning the hereafter. Man's manifestetion in the realm of existence; It stardet with Allah's creation of a man and a woman, and by forming the family institution, they ensured the formation of the first society on earth. The Creator revealed how the human being, who reproducet and multiplied on earth, should believe and act, through the prophets he chosefrom the society in which they lived. These chosen Prophets have shown examples in all aspects of divine origin religions and religious texts. It is seen as a human process in which every prophet we know and do not know grows up in a family and then establishes his own family. The prophets whose names are mentioned in the Qur'an not only set an example and leader with the truths they conveyed and taught, but also set an example for people in terms of heir family and social lives. Father-son relationship in the Qur'an, the people whose names are mentioned in the Qur'an and who have a father-son connection between them and the events and messages between these people are düscussed.