Türk kozmetik markalarının ınfluencer pazarlaması ile Youtube mecrasında 18-35 yaş aralığı genç-yetişkin kadın tüketicilere yönelik marka tanıtım faaliyetleri üzerine bir inceleme
An analysis on brand promotion activites about Turkish cosmetic brands through influencer marketing on Youtube for the 18-35 ages young adult women consumers
  1. Tez No: 675527
  2. Yazar: GÖZDE TOPRAKTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde Kozmetik sektörü günden güne büyüme gösteren bir sektör haline gelmiştir ve internetin hayatımıza girmesi ile insanların geleneksel medyadan yeni medyaya geçiş süreci hızlanmıştır. Yeni gelişmelerle birlikte artan influencer pazarlama faaliyetlerinin neticesinde kozmetik sektöründeki ürünlere dair bilgi almada yeni mecranın ne sıklıkla kullanıldığında ve genel bir bakış açısıyla bilişsel ve duygusal boyutlarda incelenmiş olup, 18-35 yaş aralığındaki genç-yetişkin kadın tüketicilerin Türk kozmetik markalarının yapmış olduğu influencer pazarlama çalışmalarına ilişkin görüşleri alınmış ve bu kozmetik sektörüne dair alışveriş motivasyonlarının olası pozitif ve negatif etkileri sorgulanmıştır. Bu incelemede tüketim kültürü, kozmetik sektörü, yaş grupları ve özellikleri, yeni medya, influencer pazarlaması, dünyada ve Türkiye'deki kozmetik sektörü konularına değinilmiştir. Araştırma 18-35 genç yetişkin kadın tüketiciler grubundan 9 kişi ile birebir derinlemesine görüşme yapılmıştır. Çalışma sonucunda çıkan veriler kozmetik sektöründeki markalara influencer pazarlama faaliyetleri konusunda yol gösterici bilgi niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the cosmetics industry has become a growing sector day by day and with the introduction of the internet into our lives, the transition process from traditional media to new media has been accelerated. As a result of the increasing influencer marketing activities with the new developments, how often the new media is used to get information about the products in the cosmetics sector and ,from a general perspective, has been examined in cognitive and emotional dimensions. The opinions of young adult consumer base (which is ranging between 18-35 ages) on the influencer marketing actions taken by Turkish cosmetic brands and the possible positive and negative effects of the shopping motivations regarding this cosmetic sector has been questioned. Within this research, various topics such as consumer culture, cosmetic industry, age group and features, new media, influencer marketing, the cosmetics industry in global market and market in Turkey have been mentioned. One to one in-depth interviews were conducted with 9 people from the group of 18-35 young adult female consumers. The data obtained as a result of the study aims to guide the brands in the cosmetics sector on influencer marketing activities.