Oktahedral Fe+2 bileşiklerde yüksek spin ve düşükspin durumlarında UV-Vis spektrumu: Simetrinin rolü
UV-Vis spectrum in high spin and low spin conditions in octahedral Fe+2 complexes: The role of symmetry
- Tez No: 675528
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Spin-crossover fenomeni özellikle 1. Geçiş elementlerinde oktahedral bileşiklerde d4-d7 elektron konfügirasyonu gözlenmiştir. Bu özellik bazı teknolojik uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu bileşiklerde düşük spin ve yüksek spin durumlarında elektron konfügirasyonları farklılık gösterir. Bu bileşikler içerisinde özellikle Fe+2 sıcaklık, basınç ve elektromanyetik ışınım altında kolaylıkla yüksek spin durumundan düşük spin durumuna veya düşük spin durumundan yükesk spin durumuna geçebilir.Düşük spin durumunda metalin ground-term sembolü A2g iken yüksek spin durumundaki sembolü T olacaktır. Dolayısı ile düşük spinli durumundaki UV geçişi yüksek spinli duruma göre farklılıklar gösterecektir. Bu çalışmada biz her iki durum için belirli bazı üretilmiş bileşiklerde UV-Vis geçişini inceledik. İnceleme sonunda simetrinin bu geçişlerde bir hayli önemli olduğunu gördük. Tam simetrik A terimi için UV-absorbsiyon katsayısı düşük iken, T'de bu durumun kısmen yüksek olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Spin-crossover phenomenon, especially in the first transition elements d4-d7 electron configuration is observed in octahedral complexes. This feature is used in some technological applications. In these complexes, electron configurations differ in low spin and high spin states. In these complexes, especially Fe+2 can easily switch from high spin state to low spin state or from low spin state to high spin state under temperature, pressure and electromagnetic radiation. In the low spin state, the ground-term symbol of the metal will be A2g, while the symbol in the high spin state will be T. Therefore, the UV transition in the low spin state will differ compared to the high spin state. In this study, we examined the UV-Vis transition in certain produced complexes for both cases. At the end of the examination, we saw that symmetry is very important in these transitions. We found that while the UV-absorption coefficient was low for the fully symmetrical A term, it was partially high for T.