Türk vatandaşlığının evlenme yoluyla kazanılması: Uygulama ve mahkeme kararları çerçevesinde bir inceleme
Acquisition of Turkish citizenship by way of marriage: An evaluation within the framework of implementation and court decisions
  1. Tez No: 675548
  2. Yazar: RIZA FURKAN ÇÖZME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Devletler, vatandaşlığın kazanılması veya kaybedilmesine dair düzenlemelerinde evliliği vatandaşlığa etki edebilecek bir hukukî ilişki olarak nitelendirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de buna benzer şekilde evlenme yoluyla Türk vatandaşlığının kazanılmasını Türk Vatandaşlık Kanunu'nda düzenlemiştir. Ulaşımda yaşanan gelişmeler ve globalleşmenin artması ile farklı devlet vatandaşları arasındaki evliliklerde artış olmuştur. Bu artış evlenme yoluyla Türk vatandaşlığını kazanma başvurularına da yansımıştır. Ayrıca dünyada birlikte yaşam biçimlerine de bazı yorumlar getirilmiş olup, bazı yeni birlikte yaşam biçimleri ortaya çıkmıştır. Tezin ilk bölümünde vatandaşlık hukukundaki ve evlenme yoluyla vatandaşlık kazanmadaki ilkeler ve uluslararası anlaşmalar, Türkiye'deki evlenme yoluyla Türk vatandaşlığının kazanılmasının tarihsel süreci ile Türkiye ve diğer devletlerde evlenme yoluyla vatandaşlık kazanılmasının şartları ele alınacaktır. Tezin ikinci bölümünde ise evlenme yoluyla Türk vatandaşlığının kazanılması usulü, evlenme yoluyla Türk vatandaşlığının kazanılmasında evliliğe dair bazı özel durumlar ile uluslararası alanda evlenme kurumunda gerçekleşen değişiklikler ve yeni kurumlar incelenecektir. Bunun ardından ise, evlenme yoluyla Türk vatandaşlığına dair yüksek mahkeme kararları, sorun alanları olarak ayrılmış kategoriler çerçevesinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
States have defined marriage as a legal relationship that may affect citizenship in their regulations on acquisition or loss of nationality. The Republic of Turkey is within these states too with the similar regulation on acquisition of Turkish citizenship by way of marriage, in the Turkish Citizenship Law. With the improvements on the transportation industry and the increase in globalization, there has been an increase in marriages between different state citizens. This increase has also been reflected in applications to acquire Turkish citizenship by way of marriage. In addition, some interpretations have been made on cohabitation lifestyles and some new ways of living together have emerged in the world. In the first part of the thesis; there will be discussions about the principles of acquiring citizenship and especially principles for acqisition of citizenship by way of marriage. Then, historical process of the Turkish Citizenship Law, legal principles and conditions about acquiring citizenship by way of marriage in Turkey and other states will be discussed. In the second part of the thesis, the method of acquisition of Turkish citizenship by way of marriage, some special circumstances in the acquisition of Turkish citizenship by way of marriage and changes in the international marriage institutions and new institutions will be examined. After that, court decisions on Turkish citizenship by way of marriage will be examined in categories separated as problem areas.