What are the drivers affecting student satisfaction and the effect of student satisfaction on student loyalty from international students' perspective: Turkey case
Öğrenci memnuniyetini etkileyen faktörler ve öğrenci memnuniyetinin uluslararası öğrencilerin bakış açısından öğrenci bağlığına etkisi: Türkiye örneği
- Tez No: 675547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Reklamcılık, Education and Training, Advertising
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Eğitim ortamı, yeni öğrenme tekniklerine uyum sağlamak ve sürekli iyileştirme ve fırsatlar için bir platform oluşturmak için sürekli değiştirilir. Dolayısıyla, öğrencilerin üniversiteye olan bağlılıkları ve memnuniyeti yüksek öğretimdeki önemli konulardan bazılarıdır. Bunu göz önünde bulundurarak, çalışmamız uluslararası öğrencilerin memnuniyetini etkileyen faktörleri anlamanın ve öğrenci sadakatine etkisini ortaya koymaktadır. Bunu yapmak için akademik kalite, öğretim kalitesi, idari kalite, destek hizmetleri, kariyer olanaklarının uygunluğu, kütüphane hizmeti öğrenci memnuniyetini etkileyen faktörler olarak kabul edilir. Buna ek olarak, bu araştırma öğrenci memnuniyetinin öğrenci sadakatini etkileyip etkilemediğini anlamayı amaçlamaktadır. Türkiye'deki özel üniversitelerle ilgili fikirlerini bildirmek için 200 uluslararası üniversite öğrencisinden veriler toplandı. Kapsamlı bir çerçeve sağlamak için tanımlayıcı analiz, açıklayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Kütüphane hizmet kalitesi, destek hizmetleri ve kariyer hizmetlerinin uygunluğu öğrenci memnuniyetini etkileyen en önemli belirleyiciler olarak bulunmuştur. Beklendiği gibi, uluslararası bir öğrencinin memnuniyetinin öğrencinin sadakati üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülmüştür. Çıkarımlar, sınırlamalar ve gelecekteki araştırmalar araştırmanın sonunda tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The education environment is kept changing to adapt to new learning techniques and create a platform for continuous improvement and opportunities. Hence, students' satisfaction and their loyalty towards the university are the most two vital issues in higher education. The current research carried in the field of higher education marketing reveals that understanding the factors affecting student satisfaction and its effect on student loyalty. To do so, academic quality, teaching quality, administrative quality, support services, appropriateness of career opportunities, library service are considered as factors impacting student satisfaction. In addition to this, this research aims to understand whether student satisfaction affects student loyalty. Data gathered from 200 international university students to give their ideas regarding Turkish private universities. To provide a comprehensive framework, descriptive analysis, exploratory factor analysis, reliability analysis, and regression analysis have been applied. The library service quality, support services, and appropriates of career services are found to be the most important determinants affecting student satisfaction. As expected, it is found that an international student's satisfaction has a positive effect on student's loyalty. The implications, limitations, and future research will be discussed at the end of the research.