Küçük güçlü bir dizel motorunda motorin ve bitkisel yağların oransal karışımlarının yakıt olarak kullanılmasında bazı performans değerlerinin saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 67556
  2. Yazar: ŞERAFETTİN AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. POYRAZ ÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Doktora Tezi KÜÇÜK GÜÇLÜ BİR DİZEL MOTORUNDA MOTORİN ve BİTKİSEL YAĞLARIN ORANSAL KARIŞIMLARININ YAKIT OLARAK KULLANILMASINDA BAZI PERFORMANS DEĞERLERİNİN SAPTANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Şerafettin AYTAÇ Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1997, Sayfa : 86 Bu araştırmanın amacı, diesel motorunda ; motorin + ayçiçeği yağı, motorin + soya yağı karışımlarını motorine alternatif yakıt olarak kullanmak suretiyle karakteristik etkilerini incelemek ve uygulanabilirliğini saptamaktır. Bu maksatla ; tek silindirli, direkt püskürtmeli, dört zamanlı,5.52 kW anma gücünde 6 LD 360 modeli içten yanmalı diesel motoru deneme materyali olarak kullanılmıştır. Diesel motorunda herhangi bir değişildik yapılmamış, rafine edilmiş bitkisel yağlar karışım yakıtı olarak seçilmiştir. Araştırmada devir sayışma ve zamana bağlı olarak, hava emme giriş sıcaklığı, eksoz gazı çıkış sıcaklığı, motor gürültüsü, yakıt tüketimi, volümetrik ( hacimsel ) verim, motor yağ basıncı, silindir indike basıncı, motor parçalarında kurum ve aşınma miktarı saptanmıştır. Araştırmada ; en fazla yakıt tüketimi, en ağır koku ve sıvı atık miktarı, parlak ve sert kurum tabakası, en az kurum birikintisi ve aşınma miktarı %25 motorin + % 75 soya yağının yakıt olarak kullanıldığı deneme sonucunda belirlenmiş, %75 motorin + %25 ayçiçeği yağının yakıt olarak kullanıldığı deneme sonuçlarının motorinin yakıt olarak kullanıldığı deneme sonuçlarına yakın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PhD Thesis A RESEARCH ON DETERMINING SOME PERFORMANCE VALUES BY USING PROPORTIONAL MIXTURE OF VEGETABLE OILS and DIESEL AS FUEL AT A DIESEL ENGINE Şerafettin AYTAÇ Trakya University Graduate School of Natural and Applied sciences Tekirdağ Agricultural Faculty the Head science Department of Agricultural Machinery Advisor : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1997, Page : 86 The purpose of this particular study was to research the characteristic effects of the diesel + sunflower oil, diesel + soybean oil mixtures by using alternative diesel oil and to establish its application. As experimental material 6 LD 360 type diesel engine with single cylinder, direct injection, four cycles,5.52 kW defined power was used. Noting was changed on the diesel engine and refined vegetable oils were chosen as mixture fuel. In the research, depending on the number of cycle and time, the air intake inlet temperature, exhaust gas outlet temperature, engine noise, fuel consumption, volume effiency, engine oil pressure, cylinder indicated pressure, the quantitiy of soot and corrosion at engine parts were determined. In the research, the maximum fuel consumption, the worst small and the liquid quantity, bright and hard soot surface, the least soot accumulation and corrosion quantity were followed by the experiment used 25% diesel fuel + 75% soybean oils fuel. However, the experiment used 75% diesel fuel + 25% sunflower oil as fuel showed nearly the same results with the experiment used diesel fuel as fuel.