Bazı soya çeşitlerinde farklı ekim zamanı ve ekim sıklığının verim ve verim unsurları üzerine etkileri
The Effect of different sowing date and row spacings on yield and yield characters in some soybean varieties
  1. Tez No: 67555
  2. Yazar: SEVGİ TOZKOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM K. ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ABSTRACT Araştırmada MC420, SA88, A3935 ve A3 127 soya çeşitlerinde iki farklı ekim zamanı ve üç farklı ekim sıklığının tohum verimi ve kalitesine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu araştırmada en yüksek tohum verimi 89.596 kg/da ile A3935 çeşidinden elde edilmiştir. Bu çeşitten Nisan ayı ekiminde ve 50 cm ekim sıklığında en yüksek tohum verimi alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MC420, SA88, A3935 and A3 127 soybean varieties were used in this research. The aim of this research is to determine the effect of planting date and row spacing on yield and quality criterias. In this research A3935 gave the highest yield with 89.596 kg/da. The highest seed yield was obtained the plant in April and 50 cm row spacing from this variety.