Yazılım kod kalitesinin iyileştirilmesinde yeni yaklaşımlar
New approaches to improving software code quality
- Tez No: 675566
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA KALIPSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yazılımın değerlendirilmesinde kullanılan kriterler hedef üzerinde büyük etkiye sahiptir, bu nedenle yazılımın ihtiyaçlarına göre hangi metriklerin daha verimli olacağı konusunda verilecek kararlar çok önemlidir. Amacımız, tasarım aşamasında yazılımın karmaşıklığını iki nedenle ölçmektir: Karmaşıklık, yazılımın kalitesini yeniden kullanılabilirlik, anlaşılabilirlik ve bakım maliyeti gibi birçok açıdan etkileyen önemli bir faktördür. Tasarım aşamasında karmaşıklığın ölçülmesi, bu aşamanın yeniden tasarım ve sürdürülebilirlik maliyetini ve çabasını azaltmadaki katkısı nedeniyle kalitede birçok avantaj sağlayabilir. Bu çalışmada, yazılım kalitesi ve ölçütleri incelenmiş ve bu ölçütlerden biri olan kod karmaşıklığının farklı hesaplamaları tartışılmış, uygulanmış ve nasıl daha verimli hale getirileceği sorusuna cevap aranmıştır. Uygulamalar, nesne yönelimli programlama dilleri gibi büyük kaliteli araçlara sahip olmayan veritabanı nesnelerinde yapılır. Sonuç olarak, bu nesnelerde karmaşıklığın ölçülebilir ve kontrol edilebilir olduğu kanıtlanmış ve mevcut karmaşıklık hesaplamalarından daha detaylı ve genişletilebilir bir modelin başarıyla kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The criteria used to evaluate the software have a big impact on the goal, so decisions to be made about which metrics will be more efficient based on the needs of the software are very important. Our goal is to measure the complexity of the software at the design stage for two reasons: Complexity is an important factor affecting the quality of the software in many aspects such as reusability, understandability and maintenance cost. Measuring complexity in the design phase can provide many advantages in quality, due to the contribution of this phase in reducing the cost and effort of redesign and sustainability. In this study, software quality and metrics were examined, and different calculations of code complexity, which is one of these metrics, were discussed, applied and answers were sought for the question of how to make it more efficient. Applications are made in database objects that do not have large quality tools like object oriented programming languages. As a result, it has been proven that the complexity is measurable and controllable in these objects, and it has been seen that a more detailed and extensible model can be used successfully than the existing complexity calculations.