Sanat tarihinde estamp ve resim ilişiği bağlamında Japon sanatının, Batı resmi üzerindeki etkileri
In the history of art in the context of estamp and picture relationship the effects of Japanese art on West painting
- Tez No: 675568
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Önce Çin'de başlayan Japon ağaç baskı tekniği, yani 'Estamp'lar daha sonra Japonya'da kullanılmaya başlamıştır.18.ve 19 yüzyıllarda bazı Japon Estamp sanatçıları, bütün dünyada tanınan ve beğenilen ağaç baskılar yapmışlardır. Uzun yıllar Dış Dünya'ya kapalı olan Japon kültürü ve Sanatı,1850 yıllarında tüm dünyaya kapılarını açmış ve Avrupa'da moda haline gelmiştir. Özellikle 19.YY da özellikle Japon Baskı Sanatçılarının yapmış oldukları 'estamp' adı verilen ağaç baskılar, Avrupalı dönem sanatçıları tarafından toplanmış ve sanatlarına konu olmuştur. Bu bağlamda, Japon Estamp ve resim sanatının, Batı Sanatı tarihinde önemli yer tutan Empresyonistler başta olmak üzere Art Nouveau , Heykel, Tiyatro gibi sanat dalları ve akımlarına da ,ilham kaynağı olmuştur. Ancak çalışmanın sınırları 19.Y.Y. Batı Resim Sanatçıları ve Akımlarıyla sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Japanese wood printing technique that started in China, Estamps, started to be used later in Japan. In the 18th and 19th centuries, some Japanese Estamp artists made tree prints that are known and appreciated all over the world. Japanese culture and art, which has been closed to the outside world for many years, opened its doors to the whole world in 1850 and became a fashion in Europe. Especially in the 19th century, the wood prints called estamp made by Japanese print artists were collected by European artists and became the subject of their art. In this context, it has also inspired art branches and movements such as Impressionism, Art Nouveau, Sculpture, Theater, which have an important place in the history of Japanese art and painting. However, the boundaries of the study were limited to 19th century western painting artists and movements.