Üretim ve satış pazarlama departmanları arasındaki iş birliği ve çatışmanın sebepleri ve sonuçları üzerine bir araştırma
A research on the reasons and consequences of cooperation and conflict between production and sales marketing departments
  1. Tez No: 675569
  2. Yazar: KEMAL KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsan hayatında çatışmaların varlığı kaçınılmazdır. Hayatın her evresinde doğal olarak karşılanan çatışmalar, iş hayatında da yaygın şekilde görülmektedir. Yoğun rekabet ortamında işletmelerde departmanlar işbirliği içinde faaliyetlerini sürdürmeli, böylece müşterilerin istek ve beklentilerini karşılamalıdır. Bu durum aynı zamanda çatışmalara neden olmaktadır. Üretim ve satış pazarlama departmanları arasındaki çatışmaların sebepleri ve sonuçlarının araştırılması bu çalışmanın temel amacı olarak belirlenmiştir. Anket uygulaması yönteminin kullanıldığı araştırmaya 63'ü üretim departmanı ve 47'si satış ve pazarlama departmanında görevli olmak üzere 110 personel katılmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre üretim ile satış pazarlama departmanları arasındaki çatışma düzeyleri benzer düzeydedir. Çalışmada ulaşılan sonuçlar satış pazarlama departmanında çalışan bireylerin işbirliği ve rekabet düzeyinin üretim departmanına göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. 110 personelin verdiği yanıtlarla bu sonuçların elde edilmesi, çalışmanın sınırlılıklarını meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The existence of conflicts in life is inevitable. Conflicts which are naturally encountered at every stage of life are also common in business life. In intensive competitive environments, departments should continue working in cooperation, and fulfilling the demands and expectations of their customers. It also causes conflicts. The main aim of this research is to investigate the reasons and consequences of conflicts between production and sales marketing departments. The method of this study is survey application.110 personnel, 63 of whom are in the production department and 47 in the sales and marketing department was participated to the research. According to the results, the conflict levels between the production and sales and marketing departments are at similar levels. The results show that the level of cooperation and competition of personnel working in the sales marketing department is higher than the production department. The limitation of this study is to obtain these results with the responses of 110 participants.