Hyaluronik asit ve hyalurinidaz enjeksiyonunun sıçan derisi üzerindeki histolojik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of histological effects of hyaluronic acid and hyaluurinidase injection on rat skin
  1. Tez No: 675586
  2. Yazar: SÜLEYMAN KÖKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN AKŞAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Cerrahi olmayan yüz gençleştirme işlemleri günümüzde plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi bölümünün en popüler uğraş alanlarından birisidir. Hyalüronik asit içerikli dolgu maddelerinin kullanımı arttıkça, uygulamaya bağlı bazı komplikasyonların ve yan etkilerin de bildiriminde artışlar meydana gelmiştir. Komplikasyon gelişmesi durumlarda hyalüronik asit maddesinin etkisini akut olarak azaltan ve maddeyi sindiren enzim olan hyalürinidaz enzimi sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışma ile sıçan derisine hyalüronik asit uygulaması sonrası normal dokuda meydana gelen değişikliklerin, hyalüronik asit enjeksiyonu sonrası hyalürinidaz ile tedavi edilen dokuda meydana gelen değişikliklerin ve sadece hyalürinidaz uygulanmış dokuda meydana gelen değişikliklerin kıyaslamalı bir şekilde histolojik olarak incelenmesi amaçlamaktadır. Deneklerin sırtlarında 4 ayrı bölge belirlendi. Bu bölgelerden; 1.bölge kontrol grubu olarak ayrıldı ve herhangi bir enjeksiyon işlemi yapılmadı. 2.bölgeye sadece 0.2 cc hyalüronik asit içerikli dolgu maddesi intradermal olarak enjekte edildi. 3.bölgeye 0.2 cc hyalüronik asit içerikli dolgu maddesi ve 30 ünite hyalürinidaz enzimi intradermal olarak enjekte edildi. 4.bölgeye ise sadece 30 ünite hyalürinidaz enzimi intradermal olarak enjekte edildi. Daha sonra ratlar rasgele 5 gruba ayrıldı. Enjeksiyonların etkilerinin zamana bağlı değişimini de görmek için her grup farklı zamanlarda yüksek doz anestezi uygulaması ile sakrifiye edildi. Sakrifikasyon sonrasında ratların sırtlarında ayrılmış olan 4 farklı bölge eksize edilerek birbiri içinde kıyaslandı. Elde edilen sonuçlara bakılarak; hyalüronik asit uygulamasının dermis kalınlığını, kollajen yoğunluğunu ve ekstrasellüler matriks yoğunluğunu arttırdığı ve bu histolojik etkilerin süresinin en az 14 güne kadar uzadığını göstermiştir. Hyalürinidaz uygulamasının ise dermis kalınlığını, kollajen yoğunluğunu ve ekstrasellüler matriks yoğunluğunu ilk andan itibaren azalttığı ve bu histolojik etkilerin süresinin en az 14 güne kadar uzadığını göstermiştir. Hyalüronik asit ile birlikte eş zamanlı olarak hyalürinidaz enzimi uygulaması sonrasında; dermal kalınlık, kollajen yoğunluğu ve ekstrasellüler matriks yoğunluğunda hiç artış olmadan doğrudan azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Non-surgical facial rejuvenation procedures are one of the most popular areas of plastic, reconstructive and aesthetic surgery today. As the use of hyaluronic acid fillers has increased, there has been an increase in the reporting of some complications and side effects related to the application. In cases of complications, the enzyme hyaluronidase, which acutely reduces the effect of the hyaluronic acid substance and digests the substance, is frequently used. The aim of this study is to compare the changes in the normal tissue after hyaluronic acid application to the rat skin, the changes in the tissue treated with hyaluronidase after hyaluronic acid injection, and the changes in the tissue treated with hyaluronidase in a comparative way. Four different regions were determined on the backs of the subjects. From these regions; The 1st region was reserved as the control group and no injection was performed. Only 0.2 cc of hyaluronic acid-containing filler was injected intradermally into the second region. 0.2 cc hyaluronic acid-containing filler and 30 units of hyalurinidase enzyme were injected intradermally into the third region. In the 4th region, only 30 units of hyaluridase enzyme were injected intradermally. Then rats were randomly selected into 5 different groups. In order to see the time-dependent change of the effects of the injections, each group was sacrificed with high-dose anesthesia at different times. After sacrification, 4 different regions separated on the backs of the rats were excised and compared with each other. Looking at the results obtained; It has been shown that hyaluronic acid application increases the dermis thickness, collagen density and extracellular matrix density and the duration of these histological effects is prolonged up to at least 14 days. It has been shown that hyalurinidase application reduces dermis thickness, collagen density and extracellular matrix density from the first moment and the duration of these histological effects is prolonged up to at least 14 days. After simultaneous application of hyaluronic acid with hyaluronic acid; dermal thickness, collagen density and extracellular matrix density were directly decreased with no increase.