Tavşan kulağı modelinde intravasküler hyalüronik asit enjeksiyonuna bağlı gelişen iskemi tedavisinde hyalüronidaz ve tens uygulamasının etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of hyaluronidase and tens application in the treatment of ischemia due to intravascular hyaluronic acid injection in the rabbit ear model
  1. Tez No: 907737
  2. Yazar: ERDİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Son yıllarda cerrahi dışı estetik girişimlerin hızla artışına paralel olarak dolgu enjeksiyonu uygulamalarında ve bu işleme bağlı gelişen komplikasyon sıklığında artış gözlenmektedir. Bu komplikasyonlar ekimoz, ödem, intravasküler embolizasyon, cilt nekrozu, görme kaybı gibi çeşitli spektrumlarda ortaya çıkabilmekte ve yıkıcı etkileri olabilmektedir. Dolguya bağlı gelişen komplikasyonların tedavisinde etkinliği birçok bilimsel araştırmada kanıtlanan ve klinikte en sık kullanılan ajan olan hyalüronidaz, hyalüronik asitin yapısal bütünlüğünü bozarak etki göstermektedir. Son yapılan deneysel çalışmalarda Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS) uygulamasının vaskülariteyi arttırdığı, sempatik nöron inhibisyonu sağlayarak vazodilatasyon ile iskemik dokulara giden kan akışını yükselttiği gösterilmiştir1, 2. Bu çalışmada hyalüronik asit dolgusuna bağlı gelişen intravasküler emboli ve buna bağlı ortaya çıkan iskemik komplikasyonların tedavisinde klinikte uygulanabilirliği ve ulaşımı kolay, maliyeti düşük olan TENS uygulaması etkinliğinin, hyalüronidaz enzimi tedavisi etkinliği ile karşılaştırılması amaçlandı. Bu çalışmada ayrıca bu iki yöntemin kombine edilerek kullanılmasının klinik sonuçlar üzerinde anlamlı bir katkısının olup olmadığını araştırmak da amaçlanmıştır. Çalışmamızda ağırlıkları 2900-3150 gr arasında değişen 9-12 aylık, toplamda 15 adet erkek Yeni Zellanda türü tavşan kullanılmıştır. Her bir deneğin iki kulağı da çalışmaya dahil edilmiştir. Denekler randomize olarak her grupta üçer adet tavşan (n=6 kulak) olacak şekilde 5 gruba ayrılmıştır. Deneklerin iki kulağının da dorsal yüzünden 2,5x6 cm boyutunda santral aurikuler arter ve ven bazlı bir ada flebi tasarlanıp subperikondreal planda eleve edilmiştir. Sham grubu hariç diğer tüm gruplardaki deneklerin santral aurikuler arterine 0,1 ml çapraz bağlı hyalüronik asit dolgusu enjekte edilerek intravasküler embolizasyon modeli oluşturulmuş ve sonrasında tüm flepler yerine sütüre edilmiştir. Grup 1' de (Kontrol Grubu) intraarteriyel dolgu embolizasyonu modeli oluşturulduktan sonra herhangi bir tedavi verilmemiştir. Grup 2' de (Sham Grubu) intraarteriyel dolgu enjeksiyonu yapılmamıştır. Grup 3'te (Hyalüronidaz Grubu) intraarteriyel dolgu embolizasyonu modeli oluşturulduktan sonra flep içerisinde santral aurikuler arter trasesinden 0,5 cm uzaklıkta ve birbirine 1 cm' lik eşit mesafede belirlenmiş olan 10 nokta üzerine 4. saatte subkutan yolla tek seferlik hyalüronidaz tedavisi (her bir nokta için 50 IU/kg) verilmiştir. Grup 4'te (TENS Grubu) intraarteriyel dolgu embolizasyonu modeli oluşturulduktan sonra flep içerisinde en proksimal ve en distalde belirlenen iki noktaya elektrotlar yerleştirilerek ilki postoperatif 4. saatte olmak üzere, her gün 1 saat süresince 20 miliamper şiddetinde ve 80 hz frekansta TENS tedavisi toplamda 7 gün uygulanmıştır. Grup 5' te (Hyalüronidaz + TENS Grubu) intraarteriyel dolgu embolizasyonu modeli oluşturulduktan sonra hem Grup 3' te uygulanan hyalüronidaz tedavi protokolü ve hem de Grup 4' te uygulanan TENS tedavi protokolü kombine olarak uygulanmıştır. Tüm deneklere postoperatif 4. saat ve postoperatif 7. günde olmak üzere iki ayrı zamanda indosiyanin yeşili verilip SPY cihazı ile anjiyografik görüntüleme yapılmıştır. Kaydedilen görüntüler SPY Elite System ara yüzünde işlenmiş, flep üzerinde santral aurikuler arter trasesi boyunca belirlenen toplamda 20 noktadaki perfüzyon yüzdesi bulunup ortalama perfüzyon değeri hesaplanmıştır. İki ayrı zamandaki ortalama perfüzyon değerleri arasındaki fark karşılaştırılarak çalışmanın anjiografik verileri elde edilmiştir. Tüm denekler postoperatif 7. günde sakrifiye edildi ve her iki kulak ampute edilerek önce makroskobik sağkalım değerlendirildi ve sonrasında histopatolojik inceleme için örnekler alındı. Makroskopik değerlendirme için flepler üzerinde asetat kağıdı yardımıyla çizimler yapılıp fleplerin toplam alanı, yaşayan alanı ve nekroze alanı her denek için ayrı olarak hesaplanarak veriler planimetrik ölçüm amacı ile AutoCad (Autodesk INC., ABD) programına aktarılmıştır. Histopatolojik incelemede ise her denek için ödem, inflamasyon, fibroplazi ve arter sayısı değerlendirilmiştir. Makroskopik olarak flebin sağ kalan alanının tüm flebe olan oranı yüzdesel olarak bulunup grup ortalamaları hesaplanmıştır. Grup 2 (Sham)' deki fleplerin hiçbirinde nekroz saptanmamıştır. Diğer tüm gruplarda değişen oranlarda flep nekrozu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, along with the rapid increase in non-surgical aesthetic procedures, there has been an increase in the frequency of complications in filler injection applications and complications associated with this procedure. These complications can range from bruising, edema, intravascular embolization, skin necrosis, vision loss, and can have devastating effects. Hyaluronidase enzyme, which is the most commonly used agent in the treatment of filler-related complications, works by disrupting the structural integrity of hyaluronic acid and has been proven to be effective in many scientific studies. Recent experimental studies have shown that Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) application increases vascularity, increases blood flow to ischemic tissues with vasodilation by providing sympathetic neuron inhibition1, 2. In this study, it was aimed to compare the effectiveness of the clinically applicable and easily accessible TENS application, which is low in cost, in the treatment of intravascular emboli and resulting ischemic complications related to hyaluronic acid fillers with the effectiveness of hyaluronidase enzyme treatment. Additionally, in this study, it was aimed to investigate whether there is a significant contribution of combining these two methods on clinical outcomes. In our study, a total of 15 male New Zealand rabbits aged 9-12 months with weights ranging between 2900-3150 g were used. Both ears of each subject were included in the study. The subjects were randomized into 5 groups with three rabbits (n=6 ears) in each group. A central auricular artery and vein-based island flap with dimensions of 2.5x6 cm from the dorsal aspect of both ears of the subjects was designed and elevated in the subperichondrial plane. Except for the sham group, intravascular embolization models were created by injecting 0.1ml of cross-linked hyaluronic acid filler into the central auricular artery of the subjects in all other groups, and then all flaps were sutured. In Group 1 (Control Group), no treatment was given after the creation of an intra-arterial embolization model. In Group 2 (Sham Group), no intra-arterial filler injection was made. In Group 3 (Hyaluronidase Group), after the creation of the intra-arterial filler embolization model, a single dose of hyaluronidase therapy (50 IU/kg for each point) was given subcutaneously at 10 points determined at a distance of 0.5 cm from the central auricular artery tracings within the flap at the 4th hour postoperatively. In Group 4 (TENS Group), after the creation of the intra-arterial filler embolization model, electrodes were placed at the most proximal and distal points within the flap, and TENS therapy was applied for 1 hour each day for a total of 7 days at a intensity of 20 milliamperes and a frequency of 80 Hz, with the first session at the postoperative 4th hour. In Group 5 (Hyaluronidase + TENS Group), after the creation of the intra-arterial embolization model, both the hyaluronidase therapy applied in Group 3 and the TENS therapy applied in Group 4 were combined. All subjects were given Indocyanine Green at two separate times, at the postoperative 4th hour and the postoperative 7th day, and angiographic imaging was performed with the SPY device. The recorded images were processed on the SPY Elite System interface, the perfusion percentage at a total of 20 points determined along the central auricular artery tracing on the flap was calculated to find the average perfusion value.The difference between the average perfusion values at two different time points was compared to obtain the angiographic data of the study. All subjects were sacrificed on the postoperative 7th day, and both ears were amputated. Macroscopic survival was evaluated, and samples were taken for histopathological examination. For macroscopic evaluation, drawings were made on acetate paper over the flaps, and the total area of the flaps, the living area, and the necrotic area were calculated separately for each subject and transferred to the AutoCAD program for planimetric measurement purposes. In the histopathological examination, edema, inflammation, fibroplasia, and the number of arteries were evaluated for each subject. The percentage of surviving area of the flap macroscopically was calculated and group averages were determined. In group 2 (Sham), no necrosis was detected in any of the flaps. Variable rates of flap necrosis were observed in all other groups.