Uzaktan eğitim yoluyla verilen hızlı okuma teknikleri eğitiminin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of speed reading techniques edication given through distance education in terms of various variables
- Tez No: 675585
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu araştırmada, uzaktan eğitim yoluyla öğrencilere hızlı okuma becerisi kazandırmak, geliştirilen uygulamalar sayesinde öğrencilerin uzaktan hızlı okuma eğitiminde edindikleri becerileri kullanma durumlarını ve incelenen değişkenlerle ilgili algılarındaki değişimi ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden“Eylem Araştırması”deseni kullanılmıştır. Çalışma uzaktan hızlı okuma için geliştirilen uygulamaların bu alandaki sorunları çözüp çözmediğini belirleme üzerine temellendirildiği için araştırma deseni bu çalışmaya uygundur. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Merkez ilçedeki bir eğitim kurumunda 7. sınıfa devam eden 10 öğrenci ve Türkiye'nin batısındaki bir üniversitenin 3. sınıfına devam eden 8 Türkçe öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada öğrencilere 8 hafta (24 saat) uzaktan eğitimle hızlı okuma teknikleri kursu verilmiştir. Çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan ön algı- son algı mülakat formu, ön test ve son test metin ve anlama soruları, ara değerlendirme testleri, öğrenci günlüğü, araştırmacı günlüğü olmak üzere yedi veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmada verilerinin analiz edilmesinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada, veri toplama araçlarıyla toplanan verilere göre yapılan analizler sonucunda hızlı okuma tekniklerinin öğrencilerin okuma hızlarına, okuduğunu anlama düzeylerine ve etkili okuma endekslerine olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin dikkat, motivasyon ve kitap bitirme oranlarının arttığı; okuma engellerinin azaldığı, okuma yöntem/ teknik/ stratejilerini daha bilinçli kullandıkları, hızlı okuma becerisini günlük hayatlarında da kullanmaya başladıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to provide students with the skill of reading fast through distance education, to reveal the students' use of the skills they acquired in online training of speed reading technics and the change in their perceptions about the examined variables owing to the applications developed. In the study, the“Action Research”design, one of the qualitative research methods, was used. The research design is suitable for this study, as the study is based on determining whether the applications developed for distance speed reading solve the problems in this area. The study group of the research consists of 10 students attending the 7th grade in an educational institution in the Central district of Çanakkale National Education Directorate in the 2020-2021 academic year, and 8 Turkish teacher candidates attending the 3rd grade of a university in the west of Turkey. In the research, students took a speed reading techniques course through distance education for 8 weeks (24 hours). Seven data collection tools were used in the study, including pre-perception-post-perception interview form, pre-test and post-test text and comprehension questions, midterm evaluation tests, student diary, and researcher diary. Descriptive analysis method was used to analyze the data of the research. In the study, as a result of the analyzes made according to the data collected with the data collection tools, it was seen that the speed reading techniques had positive effects on the students' reading speed, reading comprehension levels and effective reading indexes. In addition, it was determined that students' attention, motivation and book completion rates increased; reading barriers decreased, they used reading methods / techniques / strategies more consciously, and they started to use speed reading skills in their daily lives.