Implementation of artificial intelligence in development of hyper-casual games to mimic human behavior
İnsan davranışını taklit etmek için hiper-rahat oyunların geliştirilmesinde yapay zeka uygulaması
- Tez No: 675596
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Uzun yıllardır, gençlerin yaşamında oyun endüstrisinin ve elektronik oyunların etki gücü büyük olmuştur. İnsanlar eğlenmek yada oyun oynamak amaçlı bir çok cihaz kullanmışlar ve hala da kullanmaktadırlar. Son zamanlarda cep telefonlarının ortaya çıkmasıyla birlikte oyuncu sayısında da artış gözlenmiştir. Bunun sonucunda, elektronik oyun endüstrisinin daha güçlü noktaya ulaşmasıyla çocuklardan yetişkinlere her yaştan daha fazla oyuncuyu kapsadı. Elektronik oyunların icadının var oluşu süresince, tek oyunculu oyunlara rakip yaratma ihtiyacından dolayı yapay zeka ortaya çıktı. Yapay zekayı oyunlara dahil etmedeki artış sebebiyle, tek oyunculu için yapılan oyunların çoğunda çok oyunculu ortam yanılsaması bulunabiliyor. Mobil oyun geliştirmede yapay zeka kullanmanın en yaygın ihtiyaçlarından biri Hiper-Rahat oyunlarında gözlemlenebilir. Bu araştırma makalesi, Yapay Zekanın Hiper-Rahat oyunlarda uygulanmasına, farklı insan oyuncuların oyun içi davranışlarını analiz etmeye ve taklit etmeye odaklanmıştır. Farklı insanlar farklı kişiliklere sahip olabileceğinden, oynanışları da farklılık gösterebilir. Bu nedenle, her bir grup insanın oyun davranışları ayrı ayrı analiz edilmeli ve her grubu ayrı ayrı taklit etmek için uygun yapay zeka ajanları geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
For many years electronic games and gaming industry itself has been a strong influencer in young peoples' lives. There have been and still are many devices that people can comfortably use to play games on to entertain themselves. Lately, the emergence of mobile phones has increased the number of gamers rapidly. This made the electronic gaming industry even more powerful, and the industry has easily involved even more players of all ages, from kids to adults. Ever since electronic games were invented, some type of Artificial Intelligence was introduced into it as a need to create an opponent to single-player games. This trend of including Artificial Intelligence in games has only been increasing and it can now be found in most of the games that involve any kind of single-player gameplay with the illusion of a multiplayer environment. One of the most common needs for using Artificial Intelligence in mobile game development can be observed in Hyper-Casual games. This research paper has focused on the implementation of Artificial Intelligence in Hyper-Casual games, analyzing and trying to mimic different types of human players in-game behavior. As different people may have different personalities, their gameplay can also differ. Thus, gameplay behaviors of each group of people should be separately analyzed and the appropriate Artificial Intelligence agents must be developed to mimic each group individually.