Zorbalık taciz saldırganlığa maruziyet ölçeğinin Türkçe'ye adaptasyonu ve sosyal medya bağımlılığı ile ilişkisi
The adaptation of bullying, harassment, aggression exposure scale to Turkish and the relationship with social media addiction
- Tez No: 675646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada Hall (2016) tarafından geliştirilmiş olan bir mağduriyet ölçeğinin Türkçe'ye adaptasyonu ve sosyal medya bağımlılığı ile ilişkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılı, Gaziantep ilinde 461 ortaokul öğrencisine Zorbalık Taciz Saldırganlığa Maruziyet Ölçeği uygulanması ve diğer aşamada 965 ortaokul öğrencisine Zorbalık Taciz Saldırganlığa Maruziyet Ölçeği ve Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeklerinin uygulanması ile yapılmıştır. İkinci aşamada zorbalık ve sosyal medya bağımlılığı ilişkisi incelenirken aynı zamanda çeşitli demografik değişkenlerle olan ilişkileri ele alınmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; mağduriyet ölçeğinin Türkçe'ye adaptasyonu yapılmış olup, geçerlik ve güvenirlik düzeylerinin beklenen sınırlar içinde çıktığı saptanmıştır. Aynı zamanda mağduriyet türlerinin sosyal medya bağımlılığını etkilediği saptanmıştır. Kullanılan ölçekler arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmaktadır. Elde edilen bulgular, literatürde yer alan verilere dayalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, the question of whether exposure to bullying is related to social media addiction was investigated using a victimization scale developed by Hall (2016) and adapted to Turkish. The study has been conducted by applying the Bullying, Harassment, and Aggression Receipt Measure to 461 secondary school students in Gaziantep Province and the Bullying, Harassment, and Aggression Receipt Measure and Social Media Addiction Scale for Adolescents to 965 secondary school students. While studying the relationship between victimization and social media addiction at the second step, their relationships with various demographic variables have also been handled. According to the findings of the study, the victimization measure was adapted to Turkish and validity and reliability levels were found to be high. It was also found that types of victimization affected the social media addiction. There is a positive and significant relationship between the scales used. The findings were discussed based on the data present in the literature.