Feminizm ve terör: Kolombiya barış sürecini feminist teori çerçevesinde değerlendirmek
Feminism and terror: Evaluating the Colombian peace process in the framework of feminist theory
- Tez No: 675664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ERENDOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kolombiya'daki iç çatışmalar neredeyse yarım asırdan fazla sürmüştür. Çatışmaların başlamasından barış görüşmelerine kadar milyonlarca insan hayatını kaybetmiş, yerlerinden edilmiş ve insan hakları ihlalleri yaşanmıştır. Bu süreçten en fazla etkilenen gruplardan birisi olan kadınlar, bu iç çatışma sürecinde hem aktör hem de mağdur konumunda olmuşlardır. Bu çatışmalarda yaşanan gelişmeler, çatışmaların siyasal, sosyolojik, ekonomik ve ideolojik kökenleri, barış sürecinde hangi evrelerden geçildiği, kimlerin dahil olduğu ve kadınların sürece olan etkisi araştırma konusu olmaktadır. Çatışmalar boyunca çeşitli işkencelere, cinsel şiddete ve ayrımcılığa maruz kalan kadınlar, barış sürecinde etkin rol oynamışlardır. Kolombiya'da gerçekleşen başarısız barış görüşmelerinin ardından 2012'de başlayan müzakerelerin ardından 2016'da Kolombiya hükümeti ile FARC arasında nihai barış anlaşması imzalanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internal conflicts in Colombia have lasted for almost half a century. From the beginning of the conflict to the peace talks, millions of people have lost their lives, been displaced and human rights violations have been experienced. Women, one of the groups most affected by this process, have been both actors and victims during this internal conflict process. The developments in these conflicts, the political, sociological, economic and ideological roots of the conflicts, the phases in the peace process, who are involved and the effect of women on the process are the subject of research. Women who were subjected to various kinds of torture, sexual violence and discrimination during the conflict played an active role in the peace process. After the unsuccessful peace negotiations in Colombia, the final peace agreement was signed between the Colombian government and the FARC in 2016, following the negotiations that started in 2012.