Almanya Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti ve Türkiye'deki okul öncesi eğitimin karşılaştırılması
Comparison of preschool education in Germany North Rhine-Westphalia and Turkey
  1. Tez No: 675673
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZDİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NUR TUĞLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu araştırmanın amacı, Almanya Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti ve Türkiye'deki okul öncesi eğitimin ve uygulanmakta olan eğitim programlarının mevcut durumunun belirlenmesi ve okul öncesi eğitim sistemlerinin farklı değişkenler açısından karşılaştırılmasıdır. Her iki sistem arasındaki özellikle farklılıkları ve benzerlikleri vurgulamak, ülkelere özgü güçlü yönleri ve eksiklikleri belirlememizi sağlar. Bu bilgiler, sistemlerdeki eksiklikleri azaltmak ve alternatif yaklaşımları keşfetmek için kullanılabilmektedir. Almanya Kuzey Ren Vestfalya ve Türkiye arasındaki okul öncesi eğitimin genel yapısını ve okul öncesi eğitim programlarını karşılaştırarak benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkarmayı amaçlayan bu çalışma, betimsel açıdan nitel, içerik ve yöntem açısından karşılaştırmalı eğitim araştırmasıdır. Karşılaştırmalı eğitimin yaygın kullanılan yaklaşımlarından olan yatay yaklaşımın kullanıldığı bu araştırmada veri toplama yöntemi olarak nitel araştırma modeline dayalı doküman incelemesi kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bereday (1964)'ün karşılaştırmalı eğitime özgü analitik analiz yöntemi çalışmaya uyarlanmıştır. Karşılaştırma, farklı kaynaklardan elde edilen farklı bir veri setine ve her sistemin doğrudan gözlemlerine dayanmaktadır. Belirlenen amaç ve alt amaçlar doğrultusunda okul öncesi eğitim sistemlerinin genel yapıları, çalışmanın temelini oluşturan eğitim programların amaç, içerik, eğitim durumları, değerlendirme ögeleri, okul öncesi eğitimin ortamı, kurum çeşitleri, öğretmen yetiştiren kurumlar, ilköğretime geçiş süreçleri ve kaynaştırma eğitimi uygulamaları karşılaştırılmış, bulgulara göre sonuçlar çıkartılarak öneriler getirilmiştir. Sonuçlar, iki ülkenin okul öncesi eğitim sistemlerinde, mevcut programlarda ve programların içeriğinde, okullaşma oranlarında, okul öncesi eğitimin ortamında ve okul öncesi öğretmeni yetiştirme koşullarında önemli benzerlikler ve farklılıkları göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the current situation of preschool education and education programs in Germany and Turkey and to compare preschool education systems in terms of different variables. Especially highlighting the differences and similarities between the two systems allows us to identify individual strengths and shortcomings. These insights can be used to reduce deficiencies in the systems and explore alternative approaches. This study is qualitative in terms of descriptive aspect, and comparative education research in terms of content and method, which aims to reveal similarities and differences by comparing the overall structure of preschool education and preschool education programs between Germany North-Rhine Westphalia, and Turkey. Document analysis based on qualitative research model was used for the data collection following the horizontal approach, one of the widely used approaches of comparative education. Bereday's (1964) analytical analysis method specific to comparative education was adapted to the study. The comparison is based on a diverse dataset obtained from different sources and direct observations of each system. The general structures of preschool education systems, the purpose, content, educational methods, evaluation elements of preschool education programs that form the basis of the study, the environment of preschool education, types of institutions, teacher training institutions, transition to primary education and inclusive education practices were compared in line with the goal and sub-goals. Suggestions are given based on an analysis of the findings. The results show significant similarities as well as differences in the preschool education systems of the two countries and existing programs in terms of general characteristics of the program, schooling rates, the environment of preschool education, and the preschool teacher training criteria.