Almanya'da yaşayan göçmen Türk kadınlarının çalışma hayatına entegrasyonu: Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti örneği
The integration of business life of the migrant Turkish women who are living in Germany: the case of North Rhine Westphalia State
  1. Tez No: 523658
  2. Yazar: SELİN TUĞÇE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dünya'da önemli bir yer tutan göç, ulusal sınırlar içinde gerçekleşen bir olguyken uluslararası boyutlara ulaşmıştır. Uluslararası göç ile beraber hızlanan göç hareketleri demografik, ekonomik, sosyal ve toplumsal yapıları değiştirmekte ve kültürel farklılıkları beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla özel bir ilgi alanını oluşturmaktadır. 30 Ekim 1961 tarihinde Federal Almanya ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan ikili işgücü anlaşmasından sonra Almanya ''Gastarbeiter'' olarak adlandırdığı misafir işçilere kapılarını açmıştır. Başlarda hem Alman hem de Türkler tarafından geçici olarak görülen bu ilişki zamanla kalıcılaşmaya başlamıştır. İşçi olarak giden Türk kadınlarının ardından aile birleşimi ile gelen göçmen Türk kadınları, göç serüveninden en fazla etkilenen bireyler olmuşlardır. Çalışmada Almanya'ya yönelik göç hareketinin tarihsel süreci ve bu süreçte göçmen Türk kadınlarının Almanya'daki çalışma hayatına katılımları ele alınmaktadır. Almanya'nın alana göre dördüncü, nüfusa göre birinci eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yaşayan 118 Türk kadınına yöneltilen kapalı uçlu sorulardan hareketle katılımcıların tamamının çalışma hayatına entegre olduğu, Alman toplumuna entegre olmada ise etnik kökenin belirleyici olduğu, Türk kadınlarının çoğunluğunun Türk kimliğini benimsedikleri, Türk gelenek-göreneklerine göre yaşadıkları ve Almanya'da yaşamaktan memnun olup olmadıklarına gelir ve mesleki statü gibi değişkenlerin etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Immigration is an important concept around the world. It used to take place within borders and yet now it happens across borders. Demographic, economic, social and community structures have evolved rapidly with international immigration which also brought with it cultural shifts. Therefore, immigration constitutes a special research area. The bilateral labor agreement signed on October 30, 1961 between Federal Republic of Germany and Republic of Turkey opened the doors for guest workers, ''Gastarbeiter'' as they are known in German. Once considered a temporary relationship between Turks and Germans had turned permanent as time went by. This adventure of immigration had the most impact on Turkish women workers who came to Germany and Turkish women who came in as family of Turkish workers. In this study, historical process of immigration movements towards Germany and immigrant Turkish women's participations into business life in Germany were discussed. A research study was also conducted over 118 participants of Turkish women who lived in North Rhine Westphalia State which is the fourth most densely populated area and number one most crowded city in Germany. The study concluded that all participants were integrated to the socio-economic life in Turkey, ethnic origin was determinant in the integration to German society, all Turkish women acknowledged their Turkish identity, lived on Turkish customs and traditions and income and occupational status were the determinant factors in their satisfaction levels about their lives in Germany.