Demokrat Parti Dönemi basın rejimi ve Hürriyet gazetesi ile Akşam gazetesinin karşılaştırılmalı incelenmesi (1957-1960)
Democratic Party press regime and comparison of Hürriyet newspaper and Aksam newspaper (1957-1960)
- Tez No: 675712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Türkiye'de 1946, hem Türkiye'nin çok partili siyasi hayata geçiş yılı hem de Demokrat Parti'nin kuruluş yılıdır. Bu nedenle bu çalışmada öncelikle 1946 yılında yaşanan önemli gelişmeler ve Demokrat Parti'nin kuruluş süreci aktarılmış, ardından da Demokrat Parti döneminde basın ve yayın ile ilgili olarak gerçekleştirilen düzenlemelere yer verilmiştir. Çalışmanın özgün yönü ise Hürriyet ve Akşam gazetelerinin iktidar muhalefet ekseni arasında durduğu yerin, gazetelerin yaptığı yayınlar incelenerek belirlenmesiyle oluşturulmuştur. Bu çalışmanın esas amacı; Demokrat Parti iktidarının son dönemi olan 1957-1960 yılları arasında yaşanan ve iktidar ile muhalefet ilişkilerini etkileyen gelişmeleri, partilerin siyasi tutumlarını, bu süreçte Demokrat Parti'nin basına karşı duruşunu ve basının bu gelişmelere verdiği tepkileri Hürriyet ve Akşam gazeteleri örneği üzerinden aktarmaktır. Demokrat Parti dönemini inceleyen çok sayıda araştırma olmasına rağmen, bu dönemi basın ve iktidar ilişkisini somut örneklerle ele alan çalışma sayısı yetersizdir. Bu nedenle, yapılan bu çalışma söz konusu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, 1946 is the year of Turkey's transition to multi-party political life and the year of establishment of the Democratic Party. This study begins by explaining highlighted events and establishment process of Demokrat Parti in 1946 and it will then go on to regulations regarding the printing and publishing during the Demokrat Parti period. The original aspect of the study is determined by examining the publications of the newspapers, where the Hürriyet and Akşam newspapers stand between the ruling and opposition axis. This study, therefore, set out to explain the events that took place between 1957 and 1960 that is the last period of Demokrat Parti's ruling life, their effects between the government and the opposition and Demokrat Parti's position in regard to the press through examples from Hürriyet and Akşam newspapers. Although many studies have examined Demokrat Parti period, the number of studies that deal with the relationship between the press and the government with concrete examples is insufficient. Therefore, this study aims to fill this gap.