Östrus senkronizasyonu yapılan tuj ırkı koyunlarda üreme sezonu içinde ve üreme sezonu dışında plazma östrojen, progesteron, melatonin, serotonin ve nitrik oksit düzeylerinin belirlenmesi.
Determination of plasma estrogen, progesterone, melatonin, serotonin and nitric oxide levels in and out of the breeding season in oestrus synchronized tuj ewes
  1. Tez No: 675720
  2. Yazar: ÇAĞLAR OKULMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ATAKİŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Koyun ve keçilerde cinsel aktivite fotoperiyodik senkronizasyon sayesinde endojen ritimle beyindeki hipotalamus-hipofiz kompleksinin kontrolünde salgılanan hormonlarla düzenlenir. Küçük ruminantlarda gün uzunluğunun az olduğu sonbahar ayları üreme mevsimi, günün uzadığı ilkbahar ayları ise üreme mevsimi dışını ifade eder. Üreme sezonu dışında da üremenin gerçekleşmesi ekonomik açıdan önemlidir. Bu nedenle bu tezde, hem üreme mevsimi hem de üreme mevsimi dışında progesteron destekli senkronizasyon ile östrusa getirilen koyunlarda plazma östrojen, progesteron, melatonin, serotonin ve nitrik oksit düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. İlk olarak ilkbahar ve sonbaharda 10'ar adet olmak üzere toplamda 20 adet koyuna östrus senkronizasyonu uygulandı. Vagina içi sünger çekilmesinden hemen sonra (0 saat), 24 saat sonra ve geri kalanı 4'er saat aralıklarla 12 kez kan örneği toplandı. Kan örneklerinden elde edilen plazmada serotonin, melatonin, östrojen, progesteron düzeyleri ticari ELISA kiti kullanılarak, nitrik oksit (NO) düzeyleri ise kimyasal yöntemle kolorimetrik olarak belirlendi. Mevsim içi nitrik oksit (NO) düzeyleri sünger çıkarılma saati (0. saat) ve sünger çıkarıldıktan 24. saat sonra alınan örneklere göre grubun östrus belirtisi gösterdiği 28, 32, 36, 40, 44, 48, 52.
Özet (Çeviri)
Sexual activity in sheep and goats is regulated by endogenous rhythm by hormones secreted under the control of the hypothalamus-pituitary complex in the brain, by photoperiodic synchronization. In small ruminants, the autumn season when the day length is low is the breeding season, and the spring, when the day is extended, is out of the breeding season. It is economically important for reproduction to take place in the non-breeding season. Therefore, in this thesis, it was aimed to determine the plasma estrogen, progesterone, melatonin, serotonin and nitric oxide levels in sheep brought into estrus with pregesterone-assisted synchronization both in and outside the breeding season. First, oestrus synchronization was applied to a total of 20 sheep, 10 each in spring and autumn. Blood samples were collected immediately (0 hours), 24 hours and the remainder 12 times at 4 hour intervals after the intravaginal sponge removal, serotonin, melatonin, estrogen and progesterone levels in plasma obtained from blood samples were determined using commercial ELISA kit, and nitric oxide levels were determined colorimetrically by chemical method.