Üreme mevsimi dışındaki tuj koyunlarında progesteron destekli GnRH, hCG ve PGF2? uygulamalarının fertilite üzerine etkisi
The effectiveness of progesterone support administrations of GnRH, hCG ve PGF2? on the fertility of tuj sheep during the out-of-season period
- Tez No: 294220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma ile üreme mevsimi dışındaki Tuj ırkı koyunlarda Flugeston Acetat (20 mg, Choronogest, İntervet), GnRH, hCG ve PGF2?'nın kombine kullanımlarının fertilite parametrelerine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 60 adet Tuj ırkı koyun ve 6 adet koç kullanıldı. Koyunlar dört gruba ayrıldı ve her bir gruptaki koyunlar farklı renklerle boyandı. Grup I'deki koyunlara (n=15) intravaginal sünger uygulamasından 7 gün önce intramusküler yolla 2 ml GnRH (Receptal®, 0.0042 mg Buserelin acetate, İntervet) enjeksiyonu yapıldı. Sünger 14 gün süreyle vaginada bırakıldı. Sünger uygulamasından 7 gün sonra koyunlara intramusküler yolla ikinci GnRH enjeksiyonu yapıldı. Süngerin çıkarılmasından hemen sonra intramusküler yolla 1.5 ml PGF2? (Dinolytic®, 5 mg Dinoprost, Pfizer) enjeksiyonu yapıldı. Grup II'deki koyunlara (n=15) birinci gruptan farklı olarak GnRH enjeksiyonları yerine 1000 IU dozunda hCG (1500 IU, Chorulon®, İntervet ) enjeksiyonları intramusküler yolla yapıldı. Grup III'deki koyunlara (n=15) yalnızca intravaginal olarak sünger uygulaması yapıldı. Grup IV'deki koyunlar (n=15) kontrol grubu olarak ayrıldı ve herhangi bir uygulama yapılmadı. Bütün gruplarda süngerin çıkarılmasından hemen sonra koç katımı yapıldı ve östrus gösteren koyunların çiftleşmesi sağlandı. Grup I ve Grup II'deki koyunlarda hormon uygulamalarından hemen önce ve östrus belirtileri gösteren koyunlardan kan alındı. Grup III ve Grup IV'deki koyunlardan ise diğer gruplara paralel günlerde kan alındı. Gebelik muayeneleri çiftleşmeden 30 gün sonra ultrasonografi ile yapıldı. Östrus oranları Grup I'de %66.6, Grup II'de %60.0, Grup III'te %73.3, Grup IV'te ise %20 olarak belirlendi. Östrus oranları bakımından yapılan değerlendirmede Grup I ve Grup III ile kontrol grubu arasında istatistiksel anlamda fark bulundu (P0.05).
Özet (Çeviri)
Through this study, the efficacy of the combined use of Flugeston Acetate (20 mg, Choronogest, Intervet), Gonadotropin Releasing Hormone (GnRH), Human Chorionic Gonadotropine (hCG), and Prostaglandin F2? (PGF2?) (20 mg, Choronogest, Intervet) on the fertility parameters of the Tuj breed of sheep outside of the normal breeding season was evaluated. 60 ewes and 6 rams from the Tuj breed were used in the study. The ewes were divided into four groups and each group was marked with a different color. Ewes assigned to Group I (n = 15) received an intramuscular (i.m.) injection of 2 ml GnRH (Receptal®, 0.0042 mg Buserelin acetate, Intervet) 7 days prior to the implanting of intravaginal sponges. The sponge was then left in the vagina for 14 days, during which time a second GnRH injection was administered 7 days after implantation. An i.m. injection of 1.5 ml of PGF2? (Dinolytic®, 5 mg Dinoprost, Pfizer) was then administered immediately following the removal of the sponge. In Group II (n = 15), the ewes were injected i.m. with a 1000 IU dose of hCG (1500 IU, Chorulon®, Intervet) as opposed to the GnRH injection used in Group I. Ewes assigned to Group III (n = 15) simply had sponges implanted, and Group IV (n = 15) were selected to be the control group and, as thus, received no type of application. Immediately following the removal of the sponge, the ewes of all groups were introduced to the ram, and those showing estrus were serviced. Blood samples were taken from the ewes in Group I and Group II immediately preceding administration of hormones and again upon detection of estrus. Blood samples were also taken from the ewes of Group III and Group IV on parallel days to the other groups. Examinations to determine pregnancy were carried out by ultrasonography 30 days after mating. Estrus rates were recorded in Group I as 66.6%, 60% in Group II, 73.3% in Group III, and 20% in the control group.