Anöstrus dönemindeki tuj koyunlarına östrus sekranizasyonu amacıyla melatonin implant ve intravaginal sünger uygulamasinin melatonin konsantrasyonu ile oksidatif strese etkisi
The effect on melatonin concentration and oxidative stress of the insertion of melatonin implant and intravaginal sponge in tuj sheep during anestrus period for estrus synchronization
  1. Tez No: 567801
  2. Yazar: İSMET SARIKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmamızda üreme mevsimi dışındaki Tuj ırkı koyunlarında östrus senkronizasyonu amacıyla, Melatonin implant ve intravaginal sünger uygulamalarının melatonin konsantrasyonu ile oksidatif strese etkileri araştırılmıştır. Grup I'e (G1, n=15) kulak arkasına deri altı olacak şekilde melatonin implantlar (Regulin®, Ceva,, Türkiye) uygulandı. Grup II'ye (G2, n=15) melatonin implantlar uygulandı ve 40 gün sonra 500 IU eCG (Oviser®, Hipra, Türkiye) enjeksiyonu yapıldı. Grup III'e (G3, n=15) melatonin implantlar uygulandı ve 40 gün sonra gruba progesteron emdirilmiş süngerler (Medroksiprogesteron asetat, Esponjavet®, Hipra, Türkiye) 9 gün kalacak şekilde intravaginal olarak yerleştirildi. Süngerlerin çıkarılma günü 500 IU eCG enjeksiyonu yapıldı. Grup IV'teki koyunlara (G4, n=15) süngerler 9 gün kalacak şekilde intravaginal olarak yerleştirildi ve süngerlerin çıkarılma günü 500 IU eCG enjeksiyonu yapıldı. Grup V (G5, n=15) kontrol grubu olacak şekilde herhangi bir uygulama yapılmadı. Çalışmada, intravaginal sünger uygulama günü (SÖ), sünger çıkarılma günü (SS), östrus günü (ÖG) ve sünger çıkarıldıktan 10 gün sonra (ÇS) kan örnekleri alındı. Gruplarda en yüksek melatonin konsantrasyonu melatonin implant uygulanan gruplarda (G1, G2, G3) uygulanmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görüldü. Gruplar arası total antioksidan statüde (TAS) herhangi bir istatistiksel fark belirlenmedi (P>0.05). Fakat G3 ve G4'te sünger çıkarılma günü TAS konsantrasyonunun diğer gruplara göre (G1, G2 ve G5) istatistiksel olarak daha düşük konsantrasyonda olduğu saptandı (P=0.02). İntravaginal sünger uygulaması yapılan gruplarda (G3 ve G4) sünger çıkarılma günü serum TOS ve OSI konsantrasyonunun diğer gruplarda göre (G1, G2 ve G5) istatistiksel olarak daha yüksek olduğu saptandı (sırasıyla P=0,018, P=0,005). Sonuç olarak; eksojen melatonin hormonu tek başına kullanımı melatonin konsantrasyonunda önemli düzeyde artışa neden olduğu, meletonin grubunun tersine, intravaginal süngerin Tuj koyunlarına anöstrus dönemde tatbik edilmesi TAS konsantrasyonunda azalmaya, TOS ve OSI'de ise önemli seviyede artışa neden olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects on the melatonin concentration and oxidative stress of the insertion of melatonin implant and intravaginal sponge in Tuj sheep during anestrus period for estrus synchronization. Group I (G1, n=15) was subcutaneously implanted with melatonin implants (Regulin®, Ceva, Turkey) behind the ear. Group II (G2, n=15) was implanted with melatonin implants and received the injection of 500 IU eCG (Oviser®, Hipra, Turkey) after 40 days. Group III (G3, n=15) was also implanted with melatonin implants and intravaginally inserted with progesterone-impregnated sponges (Medroxyprogesterone acetate, Esponjavet®, Hipra, Turkey), which are to be left in the vagina for 9 days after 4 days. On the day when the sponges were removed, an injection of 500 IU eCG was administered. The sponges were intravaginally inserted n the sheep of Group IV (G4, n=15) to be left in the vagina for 9 days and on the day when the sponges were removed, an injection of 500 IU eCG was administered. To be used as control group, Group V (G5, n=15) received neither a placement of implant nor an insertion of sponge or any injection. In the study, blood samples were collected on the days of intravaginal insertion of sponge, of the estrus, and 10 days following the removal of sponge. Among the Groups, those which were implanted with melatonin implant had significantly higher melatonin concentration (G1, G2, G3) than those which were not implanted. No statistically significant difference of total andioxidant status (TAS) was found between the Groups (P>0.05). However, in G3 and G4, TAS concentration was found to be statistically significantly lower than that of the other groups (G1, G2 ve G5) on the day of removal of the sponge (P=0.02). It was identified that the groups inserted with intravaginal sponge (G3 and G4) had statistically higher serum TOS and OSI concentration than those of the other groups (G1, G2 and G5) on the day of removal of sponge (P=0,018, P=0,005, respectively.). In conclusion, it was shown that the use of exogenous melatonin hormone alone caused a significant increase in melatonin concentration, and that the insertion of intravaginal sponge in Tuj sheep during anestrus period, in contradiction to the melatonin group, results in a decrease in TAS concentration while it significantly increases the TOS and OSI levels.